Sovětské radary končí. Obrana koupí nové za téměř dvě miliardy korun | E15.cz

Sovětské radary končí. Obrana koupí nové za téměř dvě miliardy korun

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Stanmar CC BY 2.5 Wikimedia Commons

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Téměř dvě miliardy korun plánuje ministerstvo obrany vynaložit na nákup pěti nových radarů pro vojáky. Akvizice je součástí celkového plánu na obměnu zastaralých sovětských radarů. Nákup pěti přístrojů je první fází projektu a měl by se uskutečnit během tří až čtyř let. Ministerstvo vypíše veřejnou zakázku v dubnu.

Úřad předpokládá, že za novou radiolokační techniku vynaloží 1,5 až 1,7 miliardy korun.

„Armáda potřebuje nahradit morálně a technicky zastaralé radiolokátory původní sovětské konstrukce a výroby, které nevyhovují dnešním ani budoucím nárokům a potřebám armády a jejichž provoz a údržba stojí ročně několik desítek milionů korun,“ uvedl mluvčí ministerstva Jiří Caletka.

Kvůli zakázce vypíše ministerstvo otevřené výběrové řízení. Vedení resortu žádný konkrétní výrobek nepreferuje, zdůraznil Caletka. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) před nedávnem řekl, že moderní 3D radary jsou jedním z výrobků, který by Češi mohli pořídit společně se Slováky. Podle šéfa resortu je uvedený způsob jednou z cest jak ušetřit peníze při nákupech.

Tři české a dvě slovenské firmy minulý týden podepsaly společné memorandum o spolupráci na projektu 3D radaru středního dosahu. Podle nich by právě jejich radar mohl uspět v soutěži na nahrazení stárnoucí ruské techniky. První prototyp má být hotový do konce roku 2016. Mobilní zařízení bude schopné detekovat cíle o odrazové ploše metr čtverečný na vzdálenost až 250 kilometrů.

„I v případě česko-slovenského projektu typu MADR ministerstvo obrany neprosazuje žádný konkrétní výrobek,“ uvedl Caletka. Ministerstvo se podle něj rozhodne podle toho, jaké řešení pro něj bude ekonomicky výhodné.

Vojáci dostanou nové vesty za miliony

Obrana začátkem roku také vyhlásila veřejnou zakázku na nákup neprůstřelných vest pro vojáky. Letos a v příštím roce chce nakoupit téměř 2300 vest pro armádu a vojenskou policii. Na nákup ministerstvo vyčlenilo 171 milionů korun. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové budou vesty sloužit jak vojákům nasazeným v zahraničních misích, tak jejich kolegům na českém území.

Armáda má nyní ve výbavě zhruba 6000 neprůstřelných vest. „Vzhledem ke skutečnosti, že se poslední čtyři roky nepořizovaly nové balistické vesty a stávajícím postupně končí životnost, je nutné zajistit jejich obměnu,“ uvedla Růžičková. Životnost vesty se podle ní pohybuje od pěti do deseti let. Poté je už nepoužívají vojáci v ostrých akcích, ale slouží ještě například při výcviku.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video