Správci MUS Česko okradli o více než osm miliard, tvrdí Švýcaři | E15.cz

Správci MUS Česko okradli o více než osm miliard, tvrdí Švýcaři

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomas Kubelka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Škodu, kterou způsobili správci někdejší Mostecké uhelné společnosti (MUS) českému státu, švýcarští žalobci oceňují na osm miliard a několik set milionů korun. Uvedl to týdeník Respekt s odvoláním na švýcarskou žalobu, kterou má k dispozici. Ze stejných dokumentů vyplývá, že hlavní vinu na tom, že stát se zatím nepřipojil k švýcarskému řízení, nesou ministerstvo financí a bývalé špičky Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Švýcaři při vyšetřování MUS dospěli k závěru, že pochybnosti zahalují i osm let starý prodej Škody Plzeň firmě Appian, pod jejíž hlavičkou privatizovali nyní obvinění manažeři už MUS. Bernská prokuratura je přesvědčena, že tichým společníkem nových majitelů Škody byl i Martin Roman, uvádí týdeník. Roman léta pracoval jako šéf firmy ČEZ, od níž získávala Škoda zakázky.

Týdeník má i informace o dokumentu, v němž už v roce 2010 dostalo o této věci informaci pražské vrchní státní zastupitelství i s popisem, jak při privatizaci Škody v roce 2003 odteklo 0,75 miliardy korun na konta manažerů MUS a pak na další konta. „Tyto peníze údajně částečně posloužily na koupi Škody za 350 milionů korun. Podle Švýcarů šlo opět o nelegální peníze,“ píše Respekt.

V souvislosti s MUS švýcarská prokuratura koncem října obvinila sedm lidí, většinou Čechů, z machinací v souvislosti s nejmenovanou energetickou společností. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze.

Někdejší správce MUS žaloba viní z podvodů, zpronevěry, korupce a praní špinavých peněz. Od prosince 1996 do června 1998 podle žaloby manažeři MUS zpronevěřili více než dvě a půl miliardy korun z účtů firmy, kterou spravovali. V druhé fázi, od prosince 1998 do dubna 2002, zpronevěřili manažeři a později už majitelé MUS další čtyři a půl miliardy korun.

První dvě a půl miliardy korun použili prý na nákup akcií v takovém rozsahu, že „za ukradené peníze získali ve státní strategické společnosti padesátiprocentní podíl“. Podle žaloby manažeři vzápětí zpronevěřili další čtyři a půl miliardy korun. Část této sumy použili na vrácení peněz z první zpronevěry. Manažeři pak prý poslali 150 milionů korun na účet, k němuž měli přístup přátelé tehdejšího místopředsedy ČSSD Stanislava Grosse Pavel Musela a Jiří Martínek. Další jednu a půl miliardy korun odeslali manažeři na své soukromé účty.

Všimné pro politiky

Respekt píše, že pět milionů dolarů, uložených prý na kontech manažery MUS pro lidi z okolí špiček české vlády, mohlo být použito jako všimné pro vlivné politiky a úředníky, kteří mohli „posunout státní prodej akcií tím správným směrem“. V žalobě se ale popisuje jen převod 85 tisíc dolarů - a to na účty tehdejšího náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkory. Škoda vzniklá českému státu je součtem tří a půl miliardy korun, tedy sumy, o níž prodala tehdejší vláda Miloše Zemana (ČSSD) státní akcie levněji, a zpronevěřených čtyř a půl miliardy korun.

Kdyby se Česko přihlásilo jako poškozený, dostal by stát volný přístup ke všemu, co Švýcaři za šest let vypátrali. Žaloba naznačuje, že jde o informace a důkazy, které by mohly dostat před soud „skutečně velké ryby“, včetně některých ministrů někdejší vlády Miloše Zemana (ČSSD).

Politici i představitelé justice se nyní dohadují, proč už se stát k švýcarskému řízení nepřipojil dříve. Po páteční schůzce členů vlády a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že ČR se přihlásí k 12 miliardám korun z privatizace MUS zablokovaným na švýcarských účtech. Jak to udělá, bude analyzovat státní zastupitelství. Ve hře je připojení k trestnímu řízení i čistě civilní žaloba.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video