Starší lidé budou mít občanky na delší dobu, rychlé pasy zdraží | e15.cz

Starší lidé budou mít občanky na delší dobu, rychlé pasy zdraží

seniorky
seniorky
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obecní úřady budou vydávat od ledna lidem starším 70 let občanské průkazy s prodlouženou platností. Na rozdíl od standardních deseti let budou tyto doklady platit 35 let. Podraží ale takzvané expresní pasy. Budou výhradně se strojově čitelnými biometrickými údaji a nebudou mít omezenou půlroční platnost jako nyní. Změny přinese novela souboru příslušných zákonů.

Lidé nově zaplatí za expresní pas 4000 korun místo nynějších 1500 korun. Děti do 15 let budou mít „rychlý“ pas za 2000 korun místo současné tisícikoruny. Vydání těchto dokladů potrvá nejvýše šest pracovních dní, dosud na to úřady měly 15 dní. Cestovní doklady bez biometrických údajů se od příštího roku nebudou vydávat vůbec kvůli malému zabezpečení. Základní cena pasu, pro jehož vydání je měsíční lhůta, zůstane na 600 korunách.

Novinkou je také to, že lidé budou moci požádat o cestovní pas na jakémkoliv úřadu a tam si jej také budou moci vyzvednout. Nyní mohou žádat a dostat pas pouze tam, kde mají trvalé bydliště. Lidé si navíc budou moci pasy i občanské průkazy vyzvednout i na jiném úřadu, který uvedou v žádosti. Za takovou službu by ale připlatili stokorunu. Předloha zavede také poplatek 200 korun za vydání nového občanského průkazu kvůli zápisu titulu nebo vědecké hodnosti, případně z jiných osobních důvodů.

ČT a ČRo dostanou přístup do registru obyvatel

Změny se dotknou i zákona o evidenci obyvatel. Česká televize a Český rozhlas budou mít přístup do registru obyvatel kvůli evidenci poplatníků a vymáhání dlužných částek. Obecní úřady budou muset umožnit lidem, kteří na nich mají hlášen trvalý pobyt, přebírat oznámení o uložení zásilky. Umožní to použít takzvanou fikci doručení, kdy se na nevyzvednutou zásilku hledí po určité lhůtě tak, jako by doručena byla. Fikce doručení platí pro soudní a úřední listiny.

Zpoplatněno bude nově zrušení trvalého pobytu. Zavedením stokorunového poplatku chce ministerstvo vnitra zabránit jeho účelovému rušení, kterého lidé využívají hlavně v případech, kdy se skrývají před exekutory, soudy nebo policií.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video