Státní správa loni čelila kybernetické špionáži | e15.cz

Státní správa loni čelila kybernetické špionáži. Útok nejspíš přišel z Ruska, uvádí kyberúřad

Obavy z hackerů rostou po celém světě
Obavy z hackerů rostou po celém světě
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Strategická instituce české státní správy čelila loni kybernetické špionáži, za kterou patrně stálo Rusko. Ve výroční zprávě za rok 2019 na to upozornil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), uvedl Český rozhlas. Úřad neupřesnil, jaká instituce byla napadena.

Špionáž začala takzvaným spear-phishingovým e-mailem, který slouží k získání důvěry uživatele, který stáhne škodlivý program do systému. Podle analýzy úřadu za incidentem stála s pravděpodobností až 85 procent skupina Sofacy, kterou odborná komunita spojuje s ruskou rozvědkou GRU.

NÚKIB zároveň upozorňuje, že roste počet úspěšných útoků proti českým institucím. Loni jich bylo 217, meziročně o 53 více. Úřad zmiňuje útok na Českou zemědělskou univerzitu i známé případy útoků na benešovskou nemocnici a těžební společnost OKD.

Většina útoků měla formu spamu, phishingu nebo podvodných e-mailů, které často stojí na začátku škodlivějších akcí útočníků. Podle úřadu ubylo napadení počítačů s cílem zneužít je k těžbě kryptoměn. Změnil se také charakter vyděračských útoků - nejsou vedeny plošně, ale cíleně. 

NÚKIB ve výroční zprávě také konstatuje, že se české instituce potýkají s nedostatkem peněz i odborníků na zajištění kybernetické bezpečnosti. Nejzávažnější je situace ve zdravotnictví, kde se množství peněz vyčleněných na kybernetickou bezpečnost pohybuje mezi nulou a pěti procenty celkového rozpočtu. Úřad přitom varuje před tím, že tento stav bude pravděpodobně pokračovat i letos a v příštím roce, což může vést k vyššímu počtu úspěšných kybernetických útoků.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video