Štědré odchodné: senátoři dostanou sedm milionů | E15.cz

Štědré odchodné: senátoři dostanou sedm milionů

Štědré odchodné: senátoři dostanou sedm milionů
Alena Gajdůšková
• 
ZDROJ: čtk

ČTK
čap

Dvacítka senátorů, kteří v říjnových volbách neobhajovali nebo neobhájili svůj mandát, dostane na odchodném přes sedm milionů korun. Nejvyšší částku si odnese místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková vzhledem k tomu, že byla místopředsedkyní horní komory.

„Celkově bude na odchodném vyplaceno 7 183 000 korun,“ uvedl vedoucí oddělení vztahů s veřejností Tomáš Paták. Senátorům, kteří skončili, ze zákona náleží pětinásobek jejich posledního měsíčního platu, pokud byli členy horní komory alespoň čtyři roky.

Základní měsíční výše platu zákonodárce činí 55 900 korun. Senátoři bez funkcí tak dostanou 279 500 korun. Týkat by se to mělo například ředitele vrchlabské nemocnice Vladimíra Drymla (dříve ČSSD).

Gajdůšková jako první místopředsedkyně horní komory měla základní měsíční plat 116 900 korun. Na odchodném by tak měla dostat 584 500 korun.

Podmínečné odchodné

Odchodné bude vyplaceno v případě, pokud bývalí senátoři do tří měsíců nenastoupí do jiné zákonem stanovené státní funkce, nebo se nestanou soudci. Nebude se proto týkat ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) s ohledem na jeho vládní angažmá.

Senát dostal do svého rozpočtu na odchodné celkem 9,8 milionu korun. Nevyčerpanou částku vrátí podobně jako v minulých letech do státní pokladny. Při předchozích senátních volbách před dvěma lety vyplatil Senát na odchodném 6,5 milionu korun mezi 18 tehdejších členů horní komory, kteří senátní lavice opustili.

Autor: ČTK, čap
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud