Stropnický předal vojenský újezd v Brdech ministerstvu životního prostředí | E15.cz

Stropnický předal vojenský újezd v Brdech ministerstvu životního prostředí

Ministři Martin Stropnický a Richard Brabec při formálním předávání Vojenského újezdu Brdy
Ministři Martin Stropnický a Richard Brabec při formálním předávání Vojenského újezdu Brdy
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) dnes v Brdech symbolicky předal bývalý vojenský újezd pracovníkům nově vzniklé chráněné krajinné oblasti (CHKO). Společně s náčelníkem generálního štábu Josefem Bečvářem odšroubovali na administrativní budově v Jincích ceduli s označením újezdního úřadu a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ji nahradil cedulí s nápisem správa CHKO.

Ministři připomněli, že se Brdy otevírají po 90 letech. Podle Stropnického je nyní očištěna od munice asi polovina území. Práce pyrotechniků z ženijního pluku a vojenské policie má být hotova do konce roku 2017.

Péči o přírodu v Brdech zajišťuje od Nového roku Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), konkrétně její středočeské pracoviště. Také tato agentura má od dnešního dne označení na budově v Jincích. „Už jsme tady doma,“ prohlásil po instalaci cedule Brabec, podle nějž ale Brdy nadále patří i vojákům, kteří z nich neodcházejí. Stropnický připomněl, že v Brdech zůstává jinecká dělostřelecká posádka. Místo původních 26 tisíc hektarů budou vojáci nyní využívat asi 3200 hektarů.

Se vznikem CHKO jsou Brdy od 1. ledna přístupné pro turisty, pěší a cykloturisté zatím mohou využívat 20 až 30 procent území bývalého armádního prostoru. Veškeré plochy, kde už nebude působit armáda, budou pro veřejnost otevřené, až skončí povrchový pyrotechnický průzkum. Chybí ale ještě turistické značení.

Vyznačování turistických tras

Podle Brabce začne Klub českých turistů vyznačovat trasy, až to umožní počasí, a bude záviset i na postupu pyrotechnické očisty. „Spolupracujeme na tom, aby páteřní trasy, které jdou napříč územím, cyklostezky i trasy pro pěší, byly zpřístupněny dřív. To znamená třeba už v průběhu tohoto roku nebo možná třeba část v první polovině tohoto roku,“ řekl Brabec.

Celkem má být podle něj vybudováno v letošním a příštím roce 450 cyklostezek a vzniknout mají desítky kilometrů pěších cest. „Oblast, kam lidé smějí, se bude postupně rozšiřovat, tak jak bude očištěna,“ uvedl Stropnický. Místa, kde pyrotechnický průzkum skončil, jsou podle ministra bezpečná.

„Je to podle normy do 30 centimetrů hloubky,“ řekl Stropnický. Soudnému a rozumnému člověku se podle ministra v Brdech nemůže nic stát. „Pokud si tady vezme někdo motyku a začne kopat příkopy, tak riskuje i v tom dekontaminovaném,“ podotkl Stropnický.

Zákaz motorových vozidel

Na území CHKO nesmějí motorová vozidla. Podle Stropnického je nyní připraveno pět parkovišť, celkově jich má být sedm. Vše by mělo být na hranicích, nikoliv uvnitř chráněné oblasti. „Stravování, ubytování, to už je úkol pro okolní obce a já jsem přesvědčen, že se toho chytnou, protože sem budou ročně jezdit statisíce lidí,“ uvedl Brabec.

Nepřístupné bude trvale posádkové cvičiště v trojúhelníku Jince - Zaječov - Obecnice. Armáda chce nadále využívat střelnici Brda, kterou si dnes ministři prohlédli. Zamířili i k bunkru na vrchu Jordán u další dopadové plochy, odkud bývá za hezkého počasí dobrý výhled do širokého okolí. V zámečku Tři trubky na závěr ministerské návštěvy pak šéfové AOPK a státního podniku Vojenské lesy a statky podepsali dohodu o spolupráci.

Vedoucí CHKO Brdy Bohumil Fišer upozornil na to, že odlesněné území, které vzniklo činností armády, je evropsky významnou lokalitou. Předmětem ochrany jsou například druhotně vzniklá vřesoviště. „Jsme rádi, že si armáda tento prostor ponechala,“ řekl Fišer při zastávce u dopadové plochy Brda.

Brabec uvedl, že činnost armády prospívá některým rostlinným druhům, které by jinde nerostly. „Jsou tady nádherné sibiřské kosatce,“ připomněl. Dopadové plochy v Brdech se proto podle něj nesmějí nechat zarůst.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video