Šumavské obce vyhrály spor o plán péče, národní park ho musí zrušit | E15.cz

Šumavské obce vyhrály spor o plán péče, národní park ho musí zrušit

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Dipsey -Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský městský soud nařídil ministerstvu životního prostředí, aby zrušilo plán péče o šumavský národní park na léta 2014 až 2017. Vyhověl žalobě několika obcí, které mimo jiné uváděly, že jim plán brání v rozvoji a omezuje obyvatele parku. Mluvčí ministerstva Petra Roubíčková řekla, že úřad zatím o rozhodnutí informován nebyl. Ministerstvo může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správním soudu.

Plán péče stanovuje úkoly pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Určuje formu péče o les nebo vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku. Podle starosty Modravy Antonína Schuberta ministerstvo změnilo původní dohody s obcemi. Ministerstvo už dříve uvedlo, že postupovalo ohledně Plánu péče k NP Šumava plně v souladu se zákonem.

Pod žalobu se podepsali představitelé Železné Rudy, Srní, Modravy, Stožce a Hartmanic. Podle Schuberta tento krok podporují i další obce a města a také se za něj staví Svaz obcí národního parku Šumava. Žalující straně nejvíc vadil fakt, že Šumava by se prý měla stát veřejnosti téměř nepřístupnou a velmi uzavřenou oblastí. Plán péče podle obcí operuje s novým termínem opuštěná krajina.

„Termín opuštěná krajina mi přijde v oblasti Evropy, která je nejhustěji zalidněným kontinentem, trochu absurdní. Navíc nový plán péče prakticky nepočítá s rozvojem turistické infrastruktury, která by mohla přinést Šumavě a lidem zde žijícím nové prostředky. Zdá se mi, že pan ministr snad ani neví, co podepsal,“ řekl letos v červenci Schubert.

Nynější plán je jen do roku 2017, soud ministerstvu uložil, aby pokračovalo v projednávání návrhu Plánu péče o Národní park Šumava na období od roku 2014 až do roku 2028, který schválila rada národního parku 20. června 2013.

Pokud jde o plán na léta 2014 až 2017, soud dospěl k závěru, že sepsáním protokolu o jeho schválení ministerstvo nezákonně zasáhlo do práv žalobců. Nařídil proto, aby uvedený protokol ministerstvo zrušilo, informovalo o tom dotčené obce a kraje a následně napadený plán odstranilo z Ústředního seznamu ochrany přírody a krajiny. Ministerstvo má rovněž obcím, které podaly žalobu, zaplatil náklady řízení ve výši zhruba 56 tisíc korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video