Také Fuksa odmítl v kauze poslaneckých trafik vypovídat, dostal pokutu | E15.cz

Také Fuksa odmítl v kauze poslaneckých trafik vypovídat, dostal pokutu

Exposlanec Ivan Fuksa opouští vazební věznici v Ostravě
Exposlanec Ivan Fuksa opouští vazební věznici v Ostravě
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Exposlanec za ODS Ivan Fuksa přišel jako svědek k výslechu v kauze údajných trafik pro něj a jeho někdejší kolegy Pavla Tluchoře a Marka Šnajdra. Na otázky vyšetřovatelů ale odmítl odpovídat a stejně jako Tluchoř dostal pokutu 20 tisíc korun. Fuksa se při tom odvolal na ústavu s tím, že poslanec má právo odepřít výpověď.

Trojice původně čelila obvinění ze zneužití pravomoci a z přijetí úplatku v podobě příslibu postů ve státních firmách, její trestní stíhání však s odvoláním na poslaneckou imunitu zrušil Nejvyšší soud. V případu jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas, jeho současná manželka Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.

Všichni tři bývalí zákonodárci v případu vypovídali už dříve, ale jako obvinění. Po změně jejich procesního postavení je nyní vyšetřovatelé musí vyslechnout znovu jako svědky. Tluchoř vypovídal v úterý, Šnajdr ve středu.

Policie se jich ptala na okolnosti, za jakých se v listopadu 2012 vzdali mandátu. Tluchoř při tom dostal v úterý pokutu za to, že odmítl odpovídat na otázky státního zástupce. Některé dotazy nezodpověděl ani Šnajdr, tomu však vyšetřovatelé sankci neuložili.

Tluchoř tvrdí, že žalobce při jeho výslechu vědomě nerespektoval rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého nelze zkoumat okolnosti ani pohnutky, za nichž se poslanci vzdali mandátů, a vést v tomto směru dokazování.

Případ poslaneckých trafik
Kriminalisté věří, že trojice exposlanců si nechala slíbit místa ve státních firmách za to, že přestala dělat problémy při schvalování vládního daňového balíčku. Trafiky ve státních společnostech jim výměnou za složení mandátu údajně nabídl tehdejší předseda vlády Nečas, přičemž ho k tomu prý navedla jeho tehdejší šéfka kabinetu Nagyová a náměstek Boček.
Šnajdr byl následně v prosinci 2012 zvolen předsedou dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa se stal v lednu 2013 členem představenstva Českého Aeroholdingu a vrchním ředitelem pro strategii v tomtéž podniku.
Ohledně Tluchoře policejní spis uvádí, že „v důsledku jeho obav z případných následků tohoto postupu mu dosud nebyl poskytnut úplatek v celém rozsahu“, a tedy zatím nezískal členství v orgánech společností, v nichž je majoritním vlastníkem stát. Zmiňuje však, že Tluchořem požadovaný člověk - Libor Antoš - byl v lednu 2013 zvolen členem dozorčí rady Českých drah.
Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS. Občanští demokraté v úterý podali kvůli obvinění Nečase ústavní stížnost, která souvisí s tím, že kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video