Trojkoalice opustila jednání o pražské vládě, kvůli nemocné primátorce | E15.cz

Trojkoalice opustila jednání o pražské vládě, kvůli nemocné primátorce

Primátorka Adriana Krnáčová otevírá tunelu Blanka
Primátorka Adriana Krnáčová otevírá tunelu Blanka
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Jednání o nové podobě vedení Prahy skončilo odchodem zástupců Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) z jednání s ANO a ČSSD. Důvodem byla nepřítomnost primátorky Adriany Krnáčové (ANO), která je nemocná. "Partnerům jsme řekli, že vyčkáme, až bude jejich tým kompletní, dáváme tak paní primátorce čas na uzdravení," řekl předseda klubu Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ). ČSSD a ANO postup Trojkoalice ostře kritizovaly, může prý ohrozit i projednávání rozpočtu.

Další termín jednání zatím není stanoven. Krnáčová sdělila, že se k týmu připojí příští týden. Na jednání v okleštěné podobě prý Trojkoalice zástupcům ANO a ČSSD sdělila, že trvá na základním požadavku, že bude dodržována koaliční smlouva. „A že nebudou na zastupitelstvo podávány materiály, které nebyly koaličně projednány,“ řekl Štěpánek.

„To, co jsem zažil dnes, to jsem za 26 let v politice nezažil. Zažili jsme hodinu politikaření, které nemělo nic společného s vedením města, ale šlo o osobní ambice,“ řekl lídr ČSSD Miloslav Ludvík. Podle zástupců ČSSD je nepřípustné, aby se jedna strana vměšovala do dění v druhé. To podle nich Trojkoalice udělala, když odmítla jednat v nepřítomnosti primátorky.

Podle ANO je chování Trojkoalice nepochopitelné. „Trojkoalice ukázala, že má asi jiné potenciální koaliční partnery,“ řekl předseda klubu a odvolaný radní Michal Hašek. Také on jednání označil za politikaření. Podle náměstkyně primátorky Evy Kislingerové nezodpovědné chování Trojkoalice ohrožuje projednávání rozpočtu, novinářům to řekla po odpoledním jednání zastupitelského klubu ANO.

K jednacímu stolu je podle Kislingerové třeba se co nejdříve vrátit. „Máme před sebou prostor několika dní, kdy budou jednání probíhat. Stanovovat konkrétní datum by bylo předčasné. Nevíme, jak budou pokračovat jednání napříč ostatními stranami, pak se uvidí,“ dodala Kislingerová.

Primátorka Krnáčová sdělila, že se k jednáním připojí co nejdříve. „Vzhledem ke zdravotním komplikacím, které mě po přechozené chřipce postihly, mi bylo lékaři doporučeno, abych víkend strávila v motolské nemocnici. Samozřejmě se ale budu snažit rekonvalescenci co nejvíce urychlit, abych počátkem týdne mohla být u dalších jednání koalice,“ oznámila. Závěr z čtvrtečního jednání předsednictva ANO je podle ní jasný, a to pokračovat ve stávajícím složení koalice.

Koaliční krizi odstartovalo odvolání čtyř radních na jednání zastupitelů v minulém týdnu. Ve vyjednávacím týmu ANO je místo Krnáčové její náměstkyně Eva Kislingerová (ANO) a společně s ní Hašek a radní Radek Lacko. Kislingerovou do vyjednávacího týmu doporučilo na svém čtvrtečním jednání vedení ANO.

Pražští zastupitelé se sejdou na dalším jednání 5. listopadu. Zasedání bude podle Štěpánka v běžném režimu. Je schválen program jednání, které bylo minulý týden přerušeno.

Řada možností

Podle radního Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) pokračují jednání také s ostatními politickými stranami v zastupitelstvu. „Ta jednání jsou napříč politickým spektrem, jedná každý s každým,“ řekl Wolf.

V zastupitelstvu je osm zastupitelských klubů. Možností, jak sestavit vládu, je tak řada - od té, že se udrží současná koalice, která projde pouze personální obměnou, až k možnosti, že bude domluvena nová koalice s některou z opozičních stran. Případně si může koalice vyjednat tichou podporu opozice pro menšinovou vládu.

V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má hnutí ANO od podzimních voleb 17 mandátů, 12 klub TOP 09 a nezávislých. Po osmi je zastupitelů Trojkoalice, ODS a ČSSD. V zastupitelstvu jsou dále čtyři Piráti, čtyři komunisté a čtyři nezávislí. Koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice dosud měla na pražské radnici většinu jediného hlasu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.