U výslechu kvůli Mostecké uhelné byl i Zeman | E15.cz

U výslechu kvůli Mostecké uhelné byl i Zeman

U výslechu kvůli Mostecké uhelné byl i Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: E15 Anna Vacková

ČTK

U švýcarského soudu v pondělí začne jednání kvůli tunelování Mostecké uhelné společnosti (MUS). Česká protikorupční policie mezitím provádí vlastní vyšetřování, podle České televize už v únoru vyslechla i prezidenta Miloše Zemana.

Právě Zemanova vláda privatizovala část akcií společnosti. Současný prezident však při výslechu odmítl, že by na tom stát prodělal. „Rozhodujícím kritériem byla cena. Vládu k jejímu rozhodnutí vedlo to, že Appian Group nabídla cenu o 30 procent vyšší, než byla cena akcií na trhu,“ citovala ČT z výpovědi Zemana na protikorupční policii.

Česká policie vyšetřuje šestici exmanažerů společnosti, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého, Petra Krause a Luboše Měkotu. Viní je z toho, že při ovládnutí MUS způsobili státu škodu za 1,7 miliardy korun. Zeman však tuto částku při výslechu označil za absurdní.

Kromě české strany vyšetřují případ také Švýcaři. Právě u tamního soudu v pondělí začne první proces. Švýcarská policie totiž tvrdí, že část peněz vyvedených z MUS skončila na účtech místních bank. Jednání federálního soudu v městečku Belinzona se nejspíš potáhne až dva měsíce.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!