Upřesněno: Mynář bere 120 tisíc měsíčně. Ale čistého | E15.cz

Upřesněno: Mynář bere 120 tisíc měsíčně. Ale čistého

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář
Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hradní kancléř Vratislav Mynář poprvé odtajnil, jaký je jeho měsíční plat. V rozhovoru pro Deník uvedl, že je to včetně odměn 120 tisíc korun. Server Lidovky.cz ale upozornil, že jde jen o čistý příjem a celková hrubá mzda dosahuje 167 tisíc korun. Mynář tak bere více než premiér Bohuslav Sobotka.

„Bohuslav Sobotka má ve funkci premiéra České republiky nárok na 150 100 korun hrubého měsíčně a k tomu ještě náhrady ve výši 19 200 korun,“ uvedly Lidovky.cz.

Hrad podle Mynáře zveřejní platy a odměny kancléře, jeho zástupce a všech ředitelů odborů v pondělí na svých webových stránkách. Stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), které si pro tento krok Mynář vyžádal, bylo kladné.

Nejvyšší úřednický plat na Hradě

„Můj základní plat je necelých 80 tisíc korun, a když k tomu připočtu kvartální odměny, které jsou variabilní, tak plat dělá téměř 120 tisíc korun. Je to nejvyšší úřednický plat na Hradě,“ řekl Deníku kancléř.

Mynář, který se zveřejnění platu dlouho bránil, minulý týden uvedl, že jakmile obdrží kladné stanovisko ÚOOÚ, zveřejní nejen svůj plat, ale i platy všech vedoucích pracovníků prezidentské kanceláře včetně odměn. Chtěl se tak prý vyhnout tomu, aby dopadl jako Vrchní státní zastupitelství v Praze. Zastupitelství na příkaz své šéfky Lenky Bradáčové zveřejnilo informace o platech zaměstnanců. Úřad pro ochranu osobních údajů mu za to uložil pokutu.

Kvůli neochotě zveřejnit příjmy kancléře nedávno kritizovala poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová a opakovaně na to upozorňoval tisk. Mynář tuto kritiku odmítl jako hysterické a účelové výkřiky. Ve spolupráci s legislativním odborem kanceláře prezidenta prý nechal připravit několik variant zveřejnění platů vedoucích úředníků na Hradě a tu výslednou poslal k posouzení ÚOOÚ.

Kromě neochoty zveřejnit svůj plat čelí kancléř dlouhodobě kritice kvůli tomu, že stále nemá bezpečnostní prověrku. Loni vyvolal diskusi jeho nákup vily v pražských Strašnicích, který byl podle odborníků podezřele levný. Prezident Miloš Zeman se ho ale při všech kontroverzních situacích zatím zastal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video