V Brně se srazily dva osobní vlaky, v nemocnici skončilo 13 osob

Vlaková nehoda v Brně

Vlaková nehoda v Brně Zdroj: ČTK

Srážka vlaků v Brně
Srážka vlaků v Brně
Srážka vlaků v Brně
Vlaková nehoda v Brně
Vlaková nehoda v Brně
10
Fotogalerie

Na hlavním nádraží v Brně se srazily na jedné koleji dva vlaky. Podle mluvčího Dopravní inspekce Martina Drápala bylo zraněno 22 lidí. Mluvčí záchranné služby Michaela Bothová doplnila, že 13 z nich bylo převezeno do nemocnice. Železniční doprava byla kvůli nehodě zastavena zhruba na hodinu, řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Policie nehodu vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení, alkohol byl u strojvůdců vyloučen. Škoda dosáhla téměř půl milionu korun. Kompletně byl provoz obnoven v 11:40.

Nehoda se stala po 8:00, podle záběrů z místa se vlaky srazily na výhybce. „V Brně na hlavním nádraží projel osobní vlak jedoucí z Brna hlavního nádraží do Březové nad Svitavou návěst zakazující jízdu a následně se srazil s přijíždějícím osobním vlakem, který jel z Letovic do Brna. Při této mimořádné události bylo zraněno 22 osob a celkově byla na drážních vozidlech prozatím vyčíslena škoda na 450 tisíc korun,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Podle mluvčí Rajnochové nehoda asi na hodinu zastavila provoz, od 08:50 se už jezdilo v úseku Židenice - hlavní nádraží po jedné koleji. Dráhy musely odřeknout desítku vlaků. Provoz na trati byl podle Drápala obnoven v 11:40. „Drážní inspekce šetří okolnosti mimořádné události v místě jejího vzniku s tím, že na základě dosavadního šetření je pravděpodobnou příčinou mimořádné události selhání lidského faktoru,“ dodal Drápal.

Ředitel Českých drah Miroslav Kupec dnes uvedl, že v reakci na střet vlaků v Brně svolává poradu úseku provozu. „Chci výsledky zavedených zpřísněných kontrol strojvedoucích a návrh dalších opatření pro minimalizaci rizika selhání jednotlivců. Pro poškozené cestující na webu zveřejníme kontakt pro uplatnění nároků na odškodné,“ uvedl Kupec.

Podle mluvčí záchranné služby utrpěli cestující při srážce vlaků především odřeniny, zhmožděniny, vykloubení, je tam však také podezření na zlomeniny. Jedna žena zkolabovala po návratu domů zřejmě po prožitém stresu, řekla novinářům mluvčí záchranné služby Bothová.

Okolnosti nehody s Drážní inspekcí vyšetřuje policie. „Dechové zkoušky u obou strojvedoucích byly negativní. Je to ve fázi vyšetřování, příčinu ještě nevíme. Vyšetřujeme to pro podezření z obecného ohrožení,“ řekla mluvčí policie Petra Hrůzová.

Záchranáři museli evakuovat z vlaků kolem 250 lidí. Policie uzavřela prostor kolem kolejiště. „Nádraží nebylo uzavřené. Z jednoho vlaku jsme evakuovali 200 lidí a z druhého 50,“ uvedla mluvčí policie Petra Hrůzová.

Počet mimořádných událostí na železnici letos strmě roste. Inspektoři za první dva měsíce roku řešili přes 220 incidentů, což je meziročně zhruba o 26 procent více. Mírně se naopak snížil počet usmrcených a zraněných.

Za předchozí týdny se Drážní inspekce musela zabývat vícero mimořádnými událostmi. V úterý 19. února jel osobní vlak mezi Martinicemi a Velkým Meziříčím téměř šest kilometrů bez strojvůdce. Vlak s 11 cestujících, zastavil sám, nikomu se nic nestalo. V pátek 22. února projel v Ejpovicích za Plzní na červenou rychlík do Mnichova. Souprava vjela na jinou trať a strojvedoucí zastavili vlaky 34 metrů od sebe. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn. V sobotu 23. února se v Českých Budějovicích srazily dvě posunovací lokomotivy. Jeden strojvedoucí byl lehce zraněn. Ve středu minulý týden se v Havlíčkově Brodě střetl nákladní vlak s lokomotivou. V pondělí se střetly dva vlaky u Ronova nad Doubravou, pět lidí bylo zraněno. České dráhy koncem února uvedly, že v souvislosti s incidenty na železnici zvýší kontrolu práce strojvedoucích.