V Česku unijní bankovní agentura nebude, Praha vypadla v prvním kole | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

V Česku unijní bankovní agentura nebude, Praha vypadla v prvním kole

 V Česku unijní bankovní agentura nebude, Praha vypadla v prvním kole
Evropský orgán pro bankovnictví
• 
ZDROJ: Evropsky organ pro bankovnictvi

ČTK

Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) nebude po brexitu v Praze. Česká nabídka nepostoupila do druhého kola dnešního hlasování 27 zemí EU, uvedly diplomatické zdroje. Agentura se z Londýna přestěhuje buď do Paříže, Frankfurtu nad Mohanem nebo do irské metropole Dublinu.

Po neúspěchu Bratislavy, která se ucházela o Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), tak nebude země ze středu či východu Evropské unie hostit ani jednu ze dvou unijních agentur, které nyní sídlí v Londýně.

Česko i Slovensko přitom před dnešním rozhodováním spoléhaly na princip zeměpisné vyváženosti, podle nějž měla být alespoň jedna z agentur umístěna mimo západní země unie.

Ve druhém kole hlasování měl velmi blízko k vítězství Dublin, chyběl mu pouhý jeden hlas.

"Ukazuje to, že z těch 'nových' členských států to byla právě ČR a Slovensko, které se ocitly tak blízko druhému kolu. To lze samo o sobě vidět jako dobrý výsledek," řekl po vyřazení Prahy český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař.

 Evropská léková agentura se z Londýna přestěhuje do Amsterodamu. Bratislava neuspěla

Češi a Slováci se v bitvě o agentury vzájemně podporovali. Chmelaře mrzí, že se zemím ze středu a východu EU nepodařilo lépe lobbovat za své kandidatury. "Nás by uspokojilo prakticky každé řešení, které by bylo vyvážené," poznamenal. Výsledek je tak podle něj příležitostí pro členské země zamyslet se nad tím, jak by měla ona geografická vyváženost v rámci EU vlastně vypadat.

Praha podle něj dostala v prvním kole volby všechny body, se kterými počítala a o nichž diplomaté předpokládali, že je to dostatečný počet k postupu. "Vzhledem k distribuci bodů to bohužel nestačilo. Bylo to velmi těsné. Kdyby jeden stát hlasoval jinak, tak jsme mohli být ve druhém kole," řekl.

Brexit komplikuje i stavbu podmořských elektrických kabelů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!