V Česku za sobotu padl víkendový covidový rekord | e15.cz

V Česku za sobotu padl víkendový rekord v počtu nových onemocnění COVID-19

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V České republice první víkendový den přibylo již 884 potvrzených případů nemoci COVID-19. Výrazně tak bude překonáno dosavadní víkendové maximum z minulé soboty, kdy bylo za celý den 507 nakažených. V posledních čtyřech dnech denní přírůstek vždy překonal tisícovou hranici. Jee pravděpodobné, že se tak stane i v sobotu. O víkendech se přitom testuje méně. 

V zemi je nyní přes 13 tisíc nakažených. Většina má mírný průběh nemoci. S covidem-19 je hospitalizováno 297 lidí, v těžkém stavu je 69 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Za tento týden přibylo v České republice už zhruba 6600 potvrzených případů nákazy. Laboratoře v posledních dnech také více testují. Od úterý do čtvrtka provedly vždy více než 15 tisíc testů, v pátek to bylo rekordních 18 200 testů. Jejich celkový počet už překonal milion.

Až do pátku se zvyšoval podíl pozitivních testů. V pondělí byl necelých pět procent, v úterý a ve středu přes sedm procent a ve čtvrtek už více než devět procent. V pátek mírně klesnul zhruba na osm procent.

Nejhorší situace je nyní v okrese Plzeň-jih, kde za uplynulých sedm dní přibylo na 100 tisíc obyvatel téměř 161 nakažených. Následuje Kladensko, kde laboratoře za posledních sedm dní evidují zhruba 140 nakažených na 100 tisíc obyvatel. V Praze je to zhruba 134 případů na 100 tisíc obyvatel, jen nepatrně lépe na tom je Berounsko.

Ministerstvo v pátek aktualizovalo tzv. semafor, který na mapě zobrazuje riziko nákazy v regionech. V druhém oranžovém stupni jsou nově vedle Prahy okresy Beroun, Kladno, Kolín, Praha-východ a Uherské Hradiště. V těchto pěti okresech bude od pondělí 14. září podobně jako nyní v hlavním městě omezena otevírací doba stravovacích zařízení. Restaurace a bary budou muset mít každý den zavřeno mezi půlnocí a 06:00. Omezení provozu se bude týkat i všech ostatních středočeských okresů, i když jsou v mapě zelené.

Do zeleného stupně pohotovosti, který značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, se nově posunuly regiony napříč zemí s výjimkou slezských. Místo dosavadních deseti je takových oblastí 40.

Od čtvrtka je kvůli zhoršené epidemické situaci povinné nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé zemi. Už od začátku září platila povinnost chránit si ústa a nos při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy koronavirem, bylo zaznamenáno 34 744 nakažených. Více než 21 tisíc z nich se z nemoci vyléčilo a 453 lidí s covidem-19 zemřelo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video