V lesích je dvakrát víc dřeva než za první republiky, zalesněná je třetina země | E15.cz

V lesích je dvakrát víc dřeva než za první republiky, zalesněná je třetina země

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

České lesy dlouhodobě vítězí nad dřevorubci. Rozloha lesů i objem dřevní hmoty neustále roste. Loni dosáhl 693 milionů metrů krychlových dřeva, což je více než dvojnásobek oproti období první republiky. V současnosti je zalesněno 34 procent plochy republiky. Na tiskové konferenci to uvedl ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHUL) v Brandýse nad Labem Jaromír Vašíček. Podle něj úbytek dřeva nastal pouze v letech 2006 a 2007, kdy se likvidovaly škody po orkánu Kyril.

Podle ministerstva zemědělství se polovina českého vytěženého dříví vyveze do zahraničí na další zpracování. To by se podle ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mohlo změnit.

Příkladem může být Rumunsko, které se z vývozce surového dřeva stává dovozcem. Pomohly tomu mimo jiné investice německých zpracovatelů do karpatských pil. V Rumunsku se zpracovává i české dřevo.  

Ministerstvo aktuálně podpořilo necelými 840 tisíci korunami informační projekt Dřevo je cesta. Ten chce osvětou informovat veřejnost o tom, že českého dřeva je v lesích dost a pokryje i případnou zvýšenou poptávku po něm.

Vašíček vidí budoucnost například ve stavebnictví. Příkladem je podle něho severní Evropa, kde se staví až trojpodlažní domy ze dřeva.

Loni se nahodilá těžba dřeva v tuzemsku meziročně skoro zdvojnásobila. Podle údajů ze zprávy o stavu lesa a lesního hospodářství se nahodile vytěžilo 8,15 milionů metrů krychlového dřeva. Vzrostla těžba dříví poškozeného kůrovcem. Celkem, i s plánovanou těžbou, se v českých lesech vytěžilo 16,16 milionu metrů krychlových surového dříví, což ve srovnání s předchozím rokem znamená nárůst o 0,68 milionu kubických metrů.

V loňském roce podle Vašíčka činil dřevozpracující průmysl a navazující činnosti 2,5 procenta českého HDP. Na daních se z tohoto sektoru podle něj ročně odvede zhruba kolem tří miliard korun.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video