V Praze pokračovaly protesty proti Babišovi | E15.cz

V Praze pokračovaly protesty proti Babišovi, do premiéra se pustili opoziční politici

ČTK

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze za odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle policie se protestního shromáždění spojeného s pochodem z Václavského náměstí na Klárov zúčastnilo zhruba patnáct tisíc lidí, organizátoři ze spolku Milion chvilek mluvili o desítkách tisíc. Na demonstraci vystoupili představitelé opozičních stran, mluvili o potřebě spolupráce, o nutnosti oslovit i voliče ANO nebo o reformě volebního systému, aby hlasy všech voličů měly stejnou váhu. Babiš při akcích Milionu chvilek opakuje, že neodstoupí, ale že respektuje právo lidí protestovat.

Demonstrace začala v 18 hodin na Václavském náměstí, kde organizátoři v úvodním projevu kritizovali oslabování politické kultury. Obvinili vládu, že do veřejných institucí dosazuje lidi, jejichž hlavním úkolem je sloužit Babišovým zájmům. Po zhruba desetiminutovém vystoupení se demonstranti vydali na cestu centrem Prahy a kolem úřadu vlády na Klárov. Cestou volali po Babišově demisi a pískali. Řada z nich nesla české a evropské vlajky.

Hlavní část demonstrace se uskutečnila na Klárově, kde organizátoři protestu nabídli pódium i zástupcům opozičních stran s výjimkou SPD. Nabídku k vystoupení dostala také vládní ČSSD, ale nevyužila ji. Možnost promluvit měla i zástupkyně mimosněmovních Zelených a poslanec Jan Čižinský (za KDU-ČSL), který představil svůj nový politický projekt.

Poslankyně ODS Miroslava Němcová ve svém projevu označila za největší nebezpečí pro ČR oligarchizaci politiky, kterou podle ní zosobňuje Babiš. Podle ní je nutné, aby se spojili všichni, kdo jsou proti spojení premiéra a prezidenta Miloše Zemana. Toto spojení označila za toxické.

Předsedové Pirátů a lidovců Ivan Bartoš a Marek Výborný se shodli na potřebě reformovat volební systém, který v současnosti zvýhodňuje silnější strany. Bartoš také kritizoval Babiše za to, že premiér podle něj plundruje rezervy země, rozdává ze státního a spolu se Zemanem rozděluje společnost.

Na průběh dalšího protestu proti premiérovi se můžete podívat zde:

Podle předsedy STAN Víta Rakušana a místopředsedy TOP 09 Tomáše Czernina dokázal Babiš oslovit mnoho lidí zklamaných z vývoje politiky. Rakušan zdůraznil, že opozice nesmí voliči ANO pohrdat, ale musí se snažit pochopit jejich motivaci a vlastní prací i občanskou angažovaností jim ukázat, že se mohou mít lépe i bez Babiše.

Zástupci Milionu chvilek na závěr demonstrace uvedli, že příští rok budou v protestech pokračovat. Vyzvali také účastníky, aby se zajímali o druhé a aby převzali díl odpovědnosti za stav společnosti. Podle policie skončilo shromáždění na Klárově ve 20:50 bez narušení veřejného pořádku.

Prohlédněte si fotogalerii:

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!