Valachová chce na platy ve školství 13 miliard navíc | E15.cz

Valachová chce na platy ve školství 13 miliard navíc

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce příští rok na platy učitelů i nepedagogických pracovníků ve školách 13 miliard korun navíc. Budou určeny nejen na zvýšení platových tarifů, ale také na obnovu vyplácení osobního ohodnocení, které je v současné době v některých školách minimální, nebo zavedení nového tarifního stupně pro začínající pedagogy.

Školské odbory nedávno oznámily požadavek desetiprocentního zvýšení výdělků ve školách. Podle nich se nástupní tarifní plat učitele měl zvýšit asi o dva tisíce na 23 tisíc korun, u nejzkušenějších pedagogů by základní plat mohl růst asi o tři tisíce na 30 tisíc korun.

Ministerstvo školství počítá v tarifech učitelů s růstem o jeden tisíc korun, ale další prostředky by se měly dostat do obnovených nenárokových složek platu. Začínající učitelé by si také měli polepšit již po dvou, nikoliv po šesti letech jako dosud.

Valachové nestačí zvyšování platů učitelů i dalších pracovníků v souvislosti s růstem výdělků všech státních zaměstnanců na podzim 2014 a 2015.

„Nepodařilo se vyrovnat dluh vůči pedagogům a nepedagogům, který se násobil minimálně deset let. Je čas, abychom zaujali více razantní postoj,“ prohlásila dnes ministryně školství.

Situace je tak vážná, že drtivá většina absolventů pedagogických fakult nesměřuje do našich škol

Růst platů považuje pouze za prostředek ke zlepšení postavení učitelů. „Nemůžeme si myslet, že bez kvalitních a motivovaných učitelů by se naše vzdělávání mohlo zlepšit. Situace je tak vážná, že drtivá většina absolventů pedagogických fakult nesměřuje do našich škol,“ poznamenala Valachová

Doplnila, že má podporu premiéra. S ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) chce jednat ještě v únoru, termín schůzky zatím nebyl stanoven.

Předseda školských odborů František Dobšík přivítal, že se ministryně s požadavky odborářů ztotožnila. „Pokud se tyto požadavky alespoň z části naplní, tak to bude motivační,“ uvedl. Nezáleží podle něj na tom, zda peníze k učitelům doputují prostřednictvím tarifů nebo jinak.

Perspektivu profesního růstu by měl učitelům přinést připravovaný kariérní řád, který nyní míří do vnějšího připomínkového řízení. Do konce března by ho měla projednat vláda a v červnu by se měl dostat do Sněmovny. Vedle ocenění rozvoje učitelů zajistí také systematickou podporu začínajících učitelů.

Kariérní řád by měl mít tři stupně - začínající, samostatný a vynikající učitel. Postup bude spojen se zvýšením platového tarifu. Řád by měl začít platit v roce 2018 a dalších deset let se bude naplňovat nejvyšší stupeň. Až bude fungovat naplno, odhadují se roční náklady na více než tři miliardy korun.

Podfinancování o desítky miliard

Vedle růstu platů chce Valachová, aby se do školství dostaly i další peníze. „Podfinancování našeho školství je tak velké, že se blíží desítkám a desítkám miliard korun. Je jasné, že se to nepodaří vyřešit za rok,“ řekla. Případný příliv peněz, které nyní chybějí, musí být podle ní doprovozen strukturálními změnami financování.

Reforma financování regionálního školství by se stejně jako kariérní řád měla v březnu dostat do vlády a v červnu k poslancům. Mateřské, základní a střední školy by už neměly být financovány podle počtu žáků, ale na školu, odloučené pracoviště a třídu. Pro jednotlivé obory bude stanoven maximální rozsah vzdělávání, nebo přímé pedagogické činnosti, který bude hrazen ze státního rozpočtu. Systém by měl být průhlednější a měl by odstranit nerovné postavení srovnatelných škol.

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video