Ve vedení ODS je nově exministr Vondra, Udženija vypadla | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Ve vedení ODS je nově exministr Vondra, Udženija vypadla

Pavel Otto

Pavel Otto

Mezi místopředsedy občanských demokratů se probojoval europoslanec a bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra. Jedním z témat, kterému se chce věnovat, je životní prostředí. Post prvního místopředsedy obsadil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Ještě před Vánocemi jsem si myslel, že do toho nepůjdu. Nečekal jsem ale, kolik z vás si bude přát návrat stárnoucího havloida do práce,“ prohlásil někdejší disident Vondra s poukazem na funkci poradce bývalého prezidenta Václava Havla, kterou zastával v letech 1990 až 1992.

„Můžete ode mě očekávat nekompromisní obhajobu práv a svobod, které jsme si po roce 1989 vybojovali, a o něž jsme v posledních letech salámovou metodou připravováni,“ dodal.

Babiš je Baron Prášil, mluví husákovštinou, říká šéf ODS Fiala

Vondra zmínil i péči o životní prostředí, které se věnuje v Evropském parlamentu. „Přírodu musíme odevzdávat našim dětem v lepším stavu, než jsme ji převzali. Musíme obnovovat rybníky a mokřady, ale bez zdlouhavé byrokracie,“ řekl.

Jako vystudovaný přírodovědec si je však podle svých slov vědom toho, že i v minulosti se klima na Zemi měnilo a lidstvo na to nemělo vliv. „Nebudu plavat na vlně klimatické hysterie a šíření strachu,“ podotkl.

„Nebudu také prosazovat rovnost mužů a žen v managementu soukromých firem, byť nám to budou doporučovat v Bruselu,“ pokračoval. „Jsem ze staré školy. Firmy mají vydělávat, nikoliv se zabývat genderovým inženýrstvím,“ poznamenal.

Jsme v jedné kajutě, pojďme spolupracovat, vyzval ODS šéf lidovců Výborný

Více než desetiminutový projev Vondry odměnilo na pět set delegátů kongresu ODS v Praze dlouhým potleskem.

Z kandidátů na místopředsedy získal 443 hlasů. Znovuzvoleného senátora Miloše Vystrčila podpořilo 432 účastníků rokování a poslance Martina Kupku a Martina Baxu 405, respektive 338 delegátů.

Pozici první místopředsedkyně modrých překvapivě neobhájila Alexandra Udženija, která neměla protikandidáta. Získala jen 217 hlasů. "Patří to k politickému životu, přeji nástupci, aby byl po boku Petra Fialy a ostatních tak loajální, jako jsem byla já," uvedla s tím, že nyní se jako pražská zastupitelka soustředí na hlavní město.

Šéf ODS Fiala navrhl jako svého statutárního zástupce předsedu poslanců strany Zbyňka Stanjuru. „Nemáme usilovat o to, abychom byli v příští vládě, ale abychom ji sestavovali. V tom je velký rozdíl. Volby vyhrajeme,“ slíbil po zvolení delegátům Stanjura.

Jurečka chce být předsedou lidovců. Strana může ve volbách získat až jedenáct procent, říká

Opakovaný potlesk sklidil za emotivní vystoupení starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný, který se také ucházel o místo v užším vedení občanských demokratů. Prohlásil mimo jiné, že premiér Andrej Babiš (ANO) prodává lži a „lejna”.

Novotný na sebe nedávno upozornil záměrem postavit pomník příslušníkům Ruské osvobozenecké armády - neboli vlasovcům, kteří v roce 1945 padli při osvobozování Prahy od nacistů. Zastupitelstvo Řeporyjí návrh v prosinci jednomyslně schválilo.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!