Veřejné zakázky stále cílí hlavně na nejnižší cenu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Veřejné zakázky stále cílí hlavně na nejnižší cenu

ČTK

Podíl veřejných soutěží, ve kterých je hlavním kritériem nejnižší nabídková cena, po přijetí nového zákona o veřejných zakázkách neklesl. Na konci loňského roku se pohyboval nad 80 procenty. V diskusi, kterou pořádala Americká obchodní komora v České republice, to dnes řekl předseda sdružení EconLab Jiří Skuhrovec. Jednou z ambicí nového zákona, který platí od října loňského roku, byl pokles soutěžení podle ceny. Podle ministra dopravy Dana Ťoka zadavatelům často chybí odvaha.

"Jediný pokles těchto soutěží jsme zaznamenali na začátku loňského roku, kdy skončilo čerpání evropských dotací z minulého programového období. Třeba v Rakousku je ten podíl 30 až 40 procent, ve Francii nebo Velké Británii jen zhruba desetina. Ale je otázkou, zda je to praxe, kterou chceme kopírovat," uvedl Skuhrovec.

Ministr dopravy Dan Ťok řekl, že soutěžení na cenu v zásadě nepovažuje za nic špatného. "Ale chybí tady odvaha úředníků. Aby si svoje rozhodnutí obhájili v případě, že by ho napadl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Chci vidět toho hrdinu, který to tady odstartuje.

Místo zpřísňování zákona je potřeba do veřejného zadávání vnést jasná pravidla. Je potřeba jít po logice věci, neshazovat zakázky kvůli formálním nedostatkům," sdělil Ťok. Nový zákon o veřejných zakázkách podle něj přinesl určitou právní nejistotu. "Zatím nejsou známy rozhodovací praxe ÚOHS a soudů. To se ukáže až zhruba po dvou letech," doplnil.

Vítěz zrušeného tendru na opravu Šlechtovy restaurace se chce bránit u soudu

Podle vedoucí právního oddělení poradenské společnosti Otidea Lucie Moravčíkové veřejní zadavatelé často neakceptují metodické pokyny, které by jim pomohly při definování jiného než cenového kritéria. "Odborníci výrazný pokles soutěží hodnocených na cenu ani neočekávali. Jen těžko lze spravedlivě požadovat po úřednících, kteří zadávají zakázky od toaletního papíru po složité vědecké přístroje, aby nastavovali jiné hodnocení než na cenu. A navíc dokázali tento postup obhájit nejen před vedením, ale také před poskytovateli dotací, kontrolními orgány a v neposlední řadě před dodavateli," sdělila Moravčíková.

Údaje společnosti EconLab ke konci února uvádějí že podíl zahraničních činil vítězů veřejných zakázek v Česku 1,7 procenta. "Od roku 2007 je to sice nejvyšší podíl, ale číslo to určitě není nijak vysoké. Třeba na Slovensku je to 4,5 procenta. Ve spoustě oborů by přitom zahraniční konkurence byla prospěšná," řekl dále Skuhrovec.

Počet zadaných veřejných zakázek podle něj loni meziročně klesl o 28 procent na 10.905. Průměrný počet nabídek na jednu zakázku činil 5,81, meziročně téměř o desetinu více. Za první dva měsíce letošního roku vzrostl na 6,11.

Stát trápí stavbaře. Objem zadaných zakázek se výrazně ztenčil

EconLab (dříve Centrum aplikované ekonomie) je sdružení při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Jeho cílem je podporovat ekonomický výzkum s přesahem do veřejné politiky. Členy jsou především studenti a absolventi Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Funguje od roku 2011.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!