Vláda chce novelou zákona omezit přístup k informacím o trestním řízení | E15.cz

Vláda chce novelou zákona omezit přístup k informacím o trestním řízení

Vláda chce novelou zákona omezit přístup k informacím o trestním řízení
Soudní spor (Ilustrační foto)
• 
ZDROJ: scom, archiv Blesku

ČTK

Vládní návrh zákona o zpracování osobních údajů omezí i zákon o svobodném přístupu k informacím, uvedl server iRozhlas.cz. Pokud Parlament předlohu schválí, nebude už možné zveřejňovat zprávy o probíhajícím trestním řízení, tedy například o tom, že soud poslal někoho do vazby. Ministerstvo vnitra to vysvětluje tím, že jde o ochranu spravedlivého procesu, který by mohlo podrobné informování o jeho průběhu narušit.

"Zákon se dále nevztahuje na poskytování informací o probíhajícím trestním řízení a osobách na něm zúčastněných, s výjimkou informací o rozhodnutích soudů ve věci samé," uvádí se v návrhu.

Soudy by tedy měly poskytovat pouze rozhodnutí "ve věci samé". Nově by tedy podle iRozhlas.cz měla být neveřejná všechna rozhodnutí procesního charakteru.

GDPR vyvolalo strach z vysokých pokut, stát však zatím neuložil ani jednu

Ministerstvo vnitra, pod které informační zákon spadá, ale tvrdí, že o žádné omezení transparentnosti nejde. "Stran trestního řízení je návrh odůvodněn požadavkem na ochranu spravedlivého procesu, s nímž je 'on-line' informování o řízení zejména v přípravném stadiu neslučitelné. V jiných zemích je úprava ještě přísnější a zajištění spravedlivého procesu je v některých zemích vymáháno i trestní cestou," sdělil Radiožurnálu Ondřej Krátoška z tiskového odboru.

Chystaná novela zákona zatím prošla prvním čtením v Poslanecké sněmovně, během schvalování v Parlamentu může ještě doznat změn.

GDPR má ochránit osobní data občanů EU. Koho všeho se týká a co znamená pro e-shopy a SVJ

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!