Vláda může opět odvolávat státní tajemníky. Opozice: Politizace státní správy se vrací | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Vláda může opět odvolávat státní tajemníky. Opozice: Politizace státní správy se vrací

Vláda může opět odvolávat státní tajemníky. Opozice: Politizace státní správy se vrací
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Vláda pravděpodobně bude moci z popudu příslušných ministrů odvolávat ministerské státní tajemníky. Prosadila to ve Sněmovně koalice ANO a ČSSD s pomocí SPD a KSČM. Podle opozice bude tato změna znamenat návrat k politizaci státní správy.

Novelu služebního zákona odmítly ze stejného důvodu i uskupení Rekonstrukce státu a Odborový svaz státních orgánů a organizací, podle něhož sněmovní úpravy odstranily jen nejhrubší nedostatky původního vládního návrhu. Podobu novely nyní bude moci ještě ovlivnit Senát.

Návrh, aby státní tajemníci na ministerstvech už nebyli kárně odpovědní, ale mohli být vládou odvoláni stejně jako náměstek ministra vnitra pro státní službu, předložila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). "Státní tajemníky dáváme do stejného režimu, v jakém je šéf státní služby," uvedla. Změnu hájila tím, že se režim sjednotí a odvolání bude dál přezkoumatelné soudem, stejně jako u jiných státních úředníků.

Marek Benda (ODS) namítal, že změna by znamenala odklon od depolitizace státní správy, pokud by každá nová vláda mohla vyměnit všechny státní tajemníky. Připomněl, že státní tajemníci jsou odpovědni za personální obsazování úředníků na ministerstvech.

Komentář Bohumila Pečinky: Máme obnovit monarchii?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!