Příspěvek 5000 Kč na dítě: Vláda zákon odložila | e15.cz

Vláda odložila zákon o příspěvku pět tisíc korun na dítě

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Vláda dnes neschválila návrh zákona o příspěvku 5000 korun na dítě do 18 let pro rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) novinářům řekl, že kabinet nezařadil do programu ani novely na podporu částečných úvazků a o státní sociální podpoře. Ke všem by se měla vrátit za týden, uvedl Jurečka. Podpora rodinám se má začít vyplácet v srpnu. Ministerstvo práce odhaduje, že by dávku mohlo dostat 1,82 milionu dětí. Výdaje by činily 9,1 miliardy korun.

Ministři se dohodli na tom, že se všechny tyto body dnes na vládě neotevřou a jejich projednání se odloží o týden, uvedl Jurečka. Je podle něj nutné dopracovat technické záležitosti. "Vláda by všechny tyto návrhy měla projednat na příštím jednání, abychom stíhali zhruba v polovině června projednání Sněmovnou," řekl. U předpisů bude vláda navrhovat zrychlené projednání, týdenní odklad na vládě schválení předpisů v Parlamentu nezbrzdí, doplnil.

Připomínky k příspěvku na děti mohly podat jen resorty financí, vnitra, obrany, spravedlnosti a úřad vlády, a to do dneška. Podle mluvčí ministerstva Evy Davidové se parametry zákona ale měnit nebudou. Ministerstvo navrhuje, aby Sněmovna předlohu schválila hned při prvním projednávání. Zákon by se tak přijal v červnu, upravovaly by se informační systémy a žádosti by lidé mohli začít podávat v červenci, upřesnila mluvčí.

Jurečka v Blesku o příspěvcích, mzdách i uprchlících. Podrží vláda lidi v krizi?

Video se připravuje ...

Ministerstva se k předpisu v některých případech postavila velmi kriticky, upozornil Deník N. Například ministerstvo spravedlnosti má námitky vůči ustanovení, které by umožnilo vládě nařízením příspěvek zopakovat. "V zásadě by tak nařízením vlády mělo dojít ke změně zákona, tak aby se tento vztahoval sice na obdobné případy, ale v jiném časovém období," uvádí. Nařízení by tak pouze neprovádělo zákon v jeho mezích, jak vyžaduje ůstava, ale rozšiřovalo jeho časovou působnost, namítlo ministerstvo. Navrhuje proto návrh upravit tak, aby nebyly pochybnosti o jeho ústavnosti.

Možné zmocnění pro vládu kritizuje i ministerstvo financí s tím, že podporu rodin je nutno řešit systémově. Resortu vadí také to, že zákon s tak závažnými dopady do veřejných rozpočtů je předkládán do výrazně zkráceného připomínkového řízení, které neumožňuje materiál důkladně posoudit. Úřad vlády pak upozornil, že by návrh mohl diskriminovat občany jiných členských států. Předpis podle Strakovy akademie stanovuje podmínku trvalého pobytu a bydliště pro dítě s nárokem na příspěvek i oba rodiče, "což je principiálně v rozporu s právem EU". Návrh v nynější podobě je s právem EU neslučitelný, uzavřel úřad.

Předloha počítá s tím, že by 5000 korun měl stát vyplatit na děti, jimž letos 1. srpna ještě nebude 18 let. Pokud na ně rodiče pobírají přídavky, měli by novou dávku dostat automaticky v srpnu. Ostatní rodiče s loňským příjmem do milionu korun hrubého by o ni měli požádat elektronicky přes aplikaci, nebo osobně v takzvaných Czech Pointech na radnicích či poštách. Peníze by měli dostat do konce dalšího měsíce po schválení žádosti. O 5000 korun bude pak možné žádat i na děti, které se teprve narodí od 2. srpna do konce roku.

Podle novely o státní sociální podpoře a pomoci v hmotné nouzi by o příspěvek na bydlení lidé nejspíš nemuseli žádat každý rok znovu. Žádost by stačilo podat jednou. Při pravidelném čtvrtletním dokládání příjmů a nákladů pro ověření nároku na dávku by nově neměl být nutný rozpis jednotlivých nákladových položek. Rodiče s nízkými výdělky by si mohli zvýšit měsíční částku rodičovské z nynějších nejvýše 10 tisíc korun na 13 tisíc korun. Upravit by se měla i pravidla pro vyplácení dávky mimořádné okamžité pomoci.

Poslední odložený návrh ministerstva práce počítá s tím, že by zaměstnavatelé mohli mít od příštího roku nižší odvody u částečných úvazků pro rodiče malých dětí, mladé do 21 let, lidi před penzí či postižené. Sleva by činila pět procent z vyměřovacích základů pro placení pojistného.

Kalkulačka rodičovský příspěvek 2022 >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video