Příspěvek 5000 Kč na dítě: Jak podat žádost, kde najít formulář | E15.cz

Příspěvek 5000 na dítě: Jak podat žádost a kdo přesně má nárok

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Příspěvek ve výši 5 tisíc korun na dítě schválili poslanci, nyní návrh poputuje k senátorům. Příspěvek pro děti je jedním z kroků, kterým kabinet reaguje na zvyšující se ceny a inflaci. Příspěvek 5000 korun náleží na každé nezletilé dítě rodiny s celkovým ročním příjmem do milionu korun hrubého. Rodiče, kteří v červnu pobírají přídavek na dítě, dostanou v srpnu peníze automaticky. Přídavek je nyní vyplácen asi 230 tisícům dětí do 18 let.

Jednorázový příspěvek reaguje na současnou situaci rodin s dětmi, které pociťují dopady rostoucích cen energií, potravin i dalších základních potřeb. Rodiny s dětmi jsou podle kabinetu ještě více ohroženou skupinou než důchodci, kteří již byli letos podpořeni trojí valorizací důchodů

„Chceme cíleně podpořit především rodiny s dětmi s nižšími a středními příjmy, ale také samoživitelky a samoživitele. Ti všichni jsou totiž nyní ohroženou skupinou obyvatel, protože na ně přímo dopadá zdražování energií, potravin i služeb. Příspěvek má rodinám pomoci s výdaji spojenými se začátkem školního roku,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podmínky: Kdo bude mít nárok na příspěvek 5000 korun

 • Podmínkou pro získání příspěvku bude věk dítěte, které k 1. srpnu 2022 nedovrší 18 let.
 • Dalším předpokladem pro přiznání příspěvku je celkový hrubý příjem rodiny, který se bude za rok 2021 pohybovat pod hranicí 1 milionu korun ročně.
 • O peníze mohou žádat i rodiče dětí, které se narodí od srpna do konce letošního roku. 
 • Podmínky platí pro dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku.
 • Nárok mají i cizinci, kteří v Česku žijí a pracují dlouhodobě.
 • Dávku mohou čerpat pěstouni, manželé či partneři rodičů, vdovci a vdovy. Za rodiče se pro účely vyhodnocení nároku na příspěvek považují nejen biologičtí rodiče, ale také osoby, jimž bylo dítě svěřeno do péče.
 • Čerpající musí s dítětem žít a hradit náklady.

Za příjem budou považovány veškeré příjmy evidované Českou správou sociálního zabezpečení (včetně dávek, autorských práv, prodeje cenných papírů, nemovitostí, nebo např. i výživné) a příjmy z podnikání zaznamenané v daňových přiznáních, např. i z pronájmu nemovitostí. Rodiče je nebudou nijak prokazovat, jejich výši uvedou v čestném prohlášení.

Příspěvek by se mohl týkat asi 1,6 milionu dětí. „Příspěvek bychom chtěli vyplácet nejpozději v srpnu, aby rodinám pomohl s náklady souvisejícími se začátkem školního roku,“ zdůraznil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Předseda vlády Petr Fiala navíc již dříve uvedl, že strategií vlády je pomáhat cíleně, těm, kteří tu pomoc skutečně potřebují. „Proto jsme se dnes shodli na balíčku opatření, která pomohou střední třídě, pomohou rodinám s dětmi, samoživitelkám a samoživitelům. To jsou právě skupiny lidí, které se mohou vlivem rostoucích cen dostávat do problémů, a tomu chceme předejít.“

Příspěvek 5000: Jak podat žádost a kde vyplnit formulář

„Výplatu příspěvku se snažíme maximálně zjednodušit. Směřujeme vůbec poprvé k tomu, že podpora bude sice adresná, ale podání žádosti nebude nikoho nadměrně zatěžovat, navíc mnoho domácností dostane peníze automaticky k přídavku na dítě, takže se nebudou muset vůbec o nic starat. Ve zbylých případech lidem umožníme žádost podat elektronicky z pohodlí domova, dále bude k dispozici síť CzechPointů,“ řekl ministr Jurečka.

Jak tedy získat příspěvek 5000 Kč na dítě?

 • Pokud pobíráte přídavky na dítě, dostanete příspěvek 5000 Kč automaticky.
 • Rodiny, které mají za červen nárok na dětské přídavky, by měly dostat dávku 5000 Kč v srpnu.
 • Proces elektronické administrace žádosti se nyní finalizuje.
 • Od začátku srpna začne pro tento účel na webu MPSV fungovat aplikace.
 • Žadatel se ověří elektronickou identitou.
 • Vedle této možnosti budou k dispozici vybrané Czech POINTy, kde bude možné vyplnit formulář a žádost vyřídit. 
 • Žádat půjde i na pobočkách úřadu práce
 • Rodičům, kteří budou o peníze žádat, podpora dorazí do konce dalšího měsíce po rozhodnutí o přiznání.

Kalkulačka rodičovského příspěvku 2022  >>>

Příspěvek 5000 na dítě: videoprůvodce

Video se připravuje ...
Příspěvek 5000 korun na dítě

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka

Newslettery