Balíček ke konsolidaci veřejných financí schválila vláda | e15.cz

Vláda schválila konsolidační balíček, změny v něm neudělala

Vláda schválila konsolidační balíček.
Vláda schválila konsolidační balíček.
• 
ZDROJ: ČTK / Krumphanzl Michal

ČTK, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vláda ve středu schválila balíček ke konsolidaci veřejných financí. Uvedl to na Twitteru ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), následně informaci potvrdili v tiskové zprávě Starostové a nezávislí (STAN), podle nichž kabinet balíček přijal v původní podobě. Podle STAN mohou při jednání ve Sněmovně ještě nastat technické úpravy v balíčku.

Konsolidační balíček obsahuje opatření, která vyžadují legislativní změny. Jeho součástí tak nejsou omezování dotací a redukce státních výdajů, které mají pokrýt zhruba polovinu z plánované konsolidace v objemu 150,7 miliardy korun za dva roky.

Hladík na sociální síti informoval o schválení balíčku, po několika minutách ale tweet smazal. Ve smazaném příspěvku označil schválení balíčku za dobrou zprávu, zopakoval ale výhrady k připojené novele, která mimo jiné zpřesňuje pravidla pro legální provozování online hazardních her. Podle něj lidovci při projednávání zákona ve Sněmovně navrhnou úpravu této novely.

Hnutí STAN uvedlo, že jeho ministři podpořili balíček v původní podobě, ve Sněmovně jsou připraveni jednat o technických úpravách. Zmínili například požadavek samospráv, aby výnos daně z nemovitosti nadále zůstával pouze příjmem obcí. „Tomuto návrhu se nebráníme, jedním dechem ale dodáváme, že je pro nás zásadní dodržení celkové výše konsolidace, tedy bezmála 150 miliard korun, o které ve shodě s ekonomy usilujeme od začátku přípravy konsolidačního balíčku,“ uvedlo hnutí.

Konsolidační balíček mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z devatenácti na 21 procent, slučuje na dvanáct procent snížené sazby DPH, které nyní činí deset a patnáct procent a mění rozložení některých položek v sazbách DPH. Zavádí také odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců nebo ruší řadu daňových výjimek, mimo jiné slevu na školkovné nebo slevu na studenta. Zavádí rovněž nový státní koeficient u daně z nemovitosti. Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření.

Ministři před jednáním vlády nevyloučili, že některé části balíčku se ještě budou měnit při projednávání ve Sněmovně, pokud na tom bude v koalici shoda. Vládní poslanci by v takovém případě podali komplexní pozměňovací návrh ve druhém čtení.

Sněmovna by se měla konsolidačním balíčkem začít zabývat na červencové schůzi. Vláda chce dokončit legislativní proces do konce roku, aby balíček mohl začít platit v příštím roce.

Autor: ČTK, luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video