Vláda schválila vyplacení příspěvku pět tisíc na dítě do 18 let

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, 3. května 2022, Praha. Zleva premiér Petr Fiala a ministr sociálních věcí Marian Jurečka.

Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, 3. května 2022, Praha. Zleva premiér Petr Fiala a ministr sociálních věcí Marian Jurečka. Zdroj: ČTK

Členové vlády v Poslanecké sněmovně: (zleva) Jana Černochová (ODS), Zbyněk Stanjura (ODS), Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (STAN) (18. 2. 2022)
2
Fotogalerie

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého by mohly začít ve druhé polovině letních prázdnin dostávat 5000 korun na děti, kterým nebude 1. srpna ještě 18 let. Domácnosti, které pobírají přídavky na děti, by měly podporu získat automaticky. Ostatní rodiče o ni budou žádat. Návrh zákona o vyplacení jednorázového příspěvku schválila vláda. Dávkou chce zmírnit dopady zdražování na rodiny. Normu dostane teď k projednání Sněmovna. Opozice už ohlásila, že bude navrhovat změny.

Na vyplacení 5000 korun na dítě se vláda shodla 27. dubna. Návrh zákona začala projednávat minulý týden. Kvůli vážným výhradám některých resortů a legislativců debatu přerušila. Ve středu schválila novou verzi. Proti původní předloze se v ní výrazně rozšiřuje výčet příjmů, které se do milionové hranice mají započítat. Upravuje se i proces. Dávku mohou dostat také cizinci. Naopak z normy vypadla možnost, že by vláda mohla vyplacení jednorázového příspěvku zopakovat.

Video placeholde
Kdo tvoří vládu České republiky? • Videohub E15