Vyšetřování solárních podvodů pomohou fotky z amerických družic | E15.cz

Vyšetřování solárních podvodů pomohou fotky z amerických družic

solární panely
solární panely
• 
ZDROJ: Eduard Erben, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetický regulační úřad (ERÚ) chce usvědčit podezřelé solární elektrárny z neoprávněného pobírání dotací pomocí družicových snímků ze satelitu americké vlády. Snímky, které používá americká armáda, mají ukázat, zda podezřelé solární parky mohly vyrábět proud v době, kdy pobíraly dotace.

ERÚ si na snímky, kterými chce prověřovat dotace za miliardy několik let nazpět, připravil 120 tisíc korun. Podle informací České televize má o fotografie solárních elektráren zájem také protikorupční policie.

Úřad chce díky fotografiím z výšky 500 kilometrů zjistit, zda podezřelé elektrárny byly skutečně zapojené v době, kdy už pobíraly dotace. „První snímky, které jsme viděli, mají rozlišení 1:50 centimetrům. Jsme schopni na délku lidské paže vidět, zda tam nějaké zařízení bylo, nebo nebylo,“ řekl ČT mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Energetický regulační úřad upozornil, že až 1500 elektráren mohlo požadovat vyšší dotace, než na jaké mají podle skutečně vyrobené energie nárok. A tyto možné úniky dokládá nižším počtem dnů, kdy skutečně v tuzemsku svítilo slunce.

Velké rozšíření solárních elektráren v letech 2009 a 2010 vedlo k razantnímu zvýšení celkové částky, která míří na podporu obnovitelných zdrojů. V letošním roce se jedná o 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy platí stát ze státního rozpočtu a zbytek spotřebitelé v cenách elektřiny.

Poplatek na obnovitelné zdroje kritizují průmyslové podniky, podle nich kvůli tomu české firmy ztrácí konkurenceschopnost.

Solární podvody: v hledáčku jsou projekty s miliardovými dotacemi

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video