Za kauzu Promopro policie žaluje 12 lidí | E15.cz

Za kauzu Promopro policie žaluje 12 lidí

Alexandr Vondra
Alexandr Vondra
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Protikorupční policie po více než ročním vyšetřování navrhla obžalovat 12 lidí obviněných v případu sporné zakázky pro firmu Promopro z doby českého předsednictví Evropské unii. Zakázka na zajištění audiovizuální techniky byla podle detektivů předražená o 388 milionů korun.

„Činnosti, které ve výši 388 milionů korun proplatil Úřad vlády ČR, neměly být podle kriminalistů vůbec provedeny nebo nesouvisely s předmětnou zakázkou evropského předsednictví,“ sdělil mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle dřívějších informací médií je mezi obviněnými bývalá náměstkyně exministra obrany Alexandra Vondry (ODS) Jana Hendrichová a také tehdejší ředitelé odborů Radomír Karlík a David Mlíčko. Trojici bývalých státních zaměstnanců viní policisté z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Vondra jako vicepremiér pro EU za přípravu předsednictví zodpovídal, obviněn však nebyl.

„Obvinění státní zaměstnanci měli dle závěrů kriminalistů opatřit společnosti Promopro výhodnější podmínky na úkor jiných soutěžitelů, neboť měli předem vyloučit část uchazečů, kteří pak nemohli podat svoji nabídku v zadávacím řízení,“ uvedl Ibehej.

Praní špinavých peněz

Ostatní stíhané, kteří pracovali ve společnostech zainteresovaných na zakázce, podezírají policisté z legalizace výnosů z trestné činnosti, tedy praní špinavých peněz, tři z nich pak také z podvodu. Podle policie necelých 400 milionů převedli na jiné osoby či firmy, vytvářeli fiktivní faktury a prostředky následně vybírali v hotovosti. Mezi nimi je například majitel firmy Promopro Jaroslav Veselý nebo Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala.

Veselý v minulosti uvedl, že se ničeho protizákonného ani nekalého nedopustil, o transakcích svých subdodavatelů údajně nic nevěděl. Detektivové podle médií stíhají rovněž Václava Čadu, společníka firmy Damovo, které patřila audiovizuální technika, a bývalého Vondrova podřízeného Libora Veverku. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Společnost Promopro zajišťovala dodávky audiovizuální techniky na konference v Praze a regionech. Od úřadu vlády dostala zaplaceno přes půl miliardy korun. Zakázku získala bez výběrového řízení. Podle staršího vyjádření úřadu vlády bylo hlavním důvodem důvodem to, že exkluzivním provozovatelem a dodavatelem techniky a služeb byla v Kongresovém centru Praha právě společnost Promopro, spol. s r.o. Proto prý bylo z organizačního hlediska vhodné a z koordinačního hlediska méně náročné jednat s jedním partnerem, který navíc disponoval bezpečnostními prověrkami.

Policie se případem začala zabývat na základě oznámení z Finančního analytického útvaru ministerstva financí v únoru 2011, stíhání zahájila o rok později v dubnu. O tom, zda se případ objeví před soudem, nyní rozhodne Vrchní státní zastupitelství v Praze. ČR předsedala Evropské unii v prvním pololetí 2009.

Přehled hlavních událostí v kauze Promopro
Rok 2011
27. ledna Deník Právo a server Aktuálně.cz informovaly, že ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví EU získala bez soutěže firma Promopro. Podle Práva společnosti zakázku „přiklepla“ vládní sekce vedená tehdy Alexandrem Vondrou (ODS), nynějším ministrem obrany. Podle deníku neměla částka za pronájem a obsluhu audio-vizuální techniky překročit 85 milionů korun, společnost prý ale nakonec fakturovala 766 milionů.
Vondra v reakci na zprávu prohlásil, že smlouvu s Promopro nevyjednal, nepodepsal a nebyl s ní seznámen. Podle něj byl za financování českého předsednictví odpovědný tehdejší vedoucí úřadu vlády Jan Novák. Ten ale tvrdil, že zakázky připravoval Vondrův úřad.
28. ledna Vedení společnosti Promopro prohlásilo informace zveřejněné v médiích za zkreslené, neúplné a tendenční. Podle majitele firmy cena zakázky nebyla 766 milionů korun, ale 496 milionů korun.
Úřad vlády zveřejnil smlouvu s Promopro a později i dodatky.
1. února Mluvčí vlády Jan Osúch řekl, že úřad vlády zaplatil firmě Promopro téměř 551 milionů korun.
3. února Vedení ODS ostře reagovalo na výroky ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který v tisku Vondru obvinil ze odpovědnosti za ztráty stamilionů korun při českém předsednictví EU.
7. února Protikorupční policie zahájila trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.
17. února Ministr financí Kalousek a ředitel finančního analytického útvaru ministerstva Milan Cícer na tiskové konferenci oznámili, že část peněz z plateb pro Promopro putovala na podezřelé účty v Rakousku. Na kontech bylo kvůli tomu zablokováno téměř 135 milionů korun.
24. února Premiér Petr Nečas (ODS) obvinil ministra financí Kalouska, že hrubým způsobem ovlivňuje vyšetřování případu. Kalousek to odmítl.
24. března Vondra se na mimořádné schůzi parlamentu přihlásil ke spoluodpovědnosti za výsledek hospodaření při předsednictví EU. Uvedl, že měl celkový přehled a detaily neřešil. Omluvil se za to, že se mu dříve nepodařilo svou roli vysvětlit.
Vládní strany VV a TOP 09 vyzvaly ODS, aby vyřešila situaci kolem Vondry, který podle nich jasně nevyvodil odpovědnost za kauzu Promopro. „Má-li pan ministr Vondra po tomto slově jen trochu cti v těle, podá rezignaci ještě dnes. Pokud tuto čest nenalezne, budeme spoléhat na čest pana premiéra,“ řekl ministr financí a místopředseda TOP 09 Kalousek novinářům.
28. března Za Vondru se postavila Výkonná rada ODS.
11. dubna Vondra nabídl premiérovi Nečasovi rezignaci na funkci. Podle svých slov tak učinil proto, aby nebránil změnám ve vládě a umožnil fungování trojkoaličního kabinetu.
16. června Sněmovna hlasy opoziční ČSSD a KSČM vyzvala premiéra, aby kvůli kauze Promopro Vondru odvolal. Předseda vlády to odmítl.
7. července Antimonopolní úřad zahájil v souvislosti se zakázkou pro Promopro správní řízení s Úřadem vlády.
Rok 2012
12. dubna Premiér Nečas prohlásil, že očekává, že Vondra vyvodí politickou odpovědnost ve chvíli, kdy bude některý z jeho bývalých podřízených odsouzen v souvislosti s kauzou.
13. dubna Protikorupční policie oznámila, že v kauze Promopro obvinila 10 lidí, z toho tři bývalé zaměstnance státu. Později vzrostl počet obviněných na 12.
7. prosince Vondra rezignoval na funkci ministra obrany; svůj krok zdůvodnil ztrátou důvěry voličů v podzimních senátních volbách.

David Klimeš: Opožděný politický nekrolog za Vondru

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.