Zahraniční agentury: Volby jsou triumfem Babiše | E15.cz

Zahraniční agentury: Volby jsou triumfem Babiše

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš čeká na výsledky voleb
Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš čeká na výsledky voleb
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za triumf ministra financí, miliardáře Andreje Babiše označují zahraniční tiskové agentury úspěch, jaký si připsalo v obecních volbách hnutí ANO. Agentury přitom toto uskupení charakterizují také jako protestní nebo miliardářské. Stín na volby ale podle agentur zároveň vrhly zprávy o údajném kupčení s hlasy.

Babišovo ANO dobylo „dosavadní baštu konzervativců“, jakou je Praha, všímá si rakouská agentura APA. Naděje na vítězství si přitom podle ní dělala pravicová TOP 09 bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Těžké porážky tato strana utrpěla i v dalších velkých městech a v některých případech se musela strachovat, aby se vůbec do zastupitelstev dostala, píše APA. „Ani ODS, která výraznější úspěch zaznamenala jen v Plzni, se nepodařilo dostat se z krize,“ dodala APA.

Agentury si všímají Schwarzenbergovy reakce na zisky ANO v obecních i senátních volbách. Hnutí označil za stranu vůdcovského typu, což Babiš posléze odmítl.

Teprve tři roky na scéně, připomíná DPA

Německá agentura DPA v souvislosti s úspěchem ANO připomíná, že toto „liberálně orientované protestní hnutí velkopodnikatele a mediálního vlastníka Babiše“ vzniklo teprve před třemi lety. „Miliardářská strana ANO by také mohla poprvé uspět i ve volbách do horní parlamentní komory v Praze,“ připomíná DPA.

Po prvním kole hlasování do senátu má současná vládní koalice velké šance udržet si většinu v horní komoře parlamentu, zhodnotila výsledky senátních voleb agentura AP.

„Výsledky sobotních voleb zůstaly ve stínu informací o kupování hlasů. Policie vyšetřuje mnoho takových případů,“ shoduje se DPA a polská PAP.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video