Žalobci rozšířili obvinění Pohůnka. Na Nečasovou prý najal soukromé očko | E15.cz

Žalobci rozšířili obvinění Pohůnka. Na Nečasovou prý najal soukromé očko

Zpravodajec vojenské tajné služby Jan Pohůnek (vlevo) dorazil 10. října k výslechu v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové.
Zpravodajec vojenské tajné služby Jan Pohůnek (vlevo) dorazil 10. října k výslechu v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní zastupitelství rozšířilo obvinění zpravodajce Jana Pohůnka z kauzy Jany Nagyové o zneužití pravomoci úřední osoby. Dopustil se ho údajně tím, že navrhl, aby sledování tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase Radky dělala soukromá agentura, a následně ji sháněl. Pohůnek rozšíření obvinění označil za absurditu.

„Došlo k určité změně v tom, že státní zastupitelství ještě rozšířilo trestní stíhání o zneužití pravomoci úřední osoby, což původně kladlo za vinu panu generálu Kovandovi, a teď to rozšířilo i na mého klienta,“ řekl advokát Pohůnka Michal Hráský s tím, že podali stížnost, kterou do tří dnů zdůvodní.

Když podle advokáta dostal Pohůnek úkol sledovat manželku tehdejšího premiéra, řekl, že to není úkol pro vojenskou tajnou službu, ale že prý by to měla dělat soukromá firma.

„Tady nebyla najata agentura pro Vojenské zpravodajství, to bylo úplně v jiné rovině. Já jsem jenom odkázal, že pokud něco chtějí, co se týká soukromých věcí, najměte si na to bezpečnostní agenturu. Jediné, co bylo potom z mé strany, je, že jsem řekl: Ano, znám člověka, který by možná byl schopen to udělat. To je všechno, žádná další moje role v tom nebyla,“ popsal Pohůnek. „Já jenom žasnu, co si tady policie a státní zastupitelství může dovolit,“ dodal.

Nagyová prý sehnala adresu Radky Nečasové
Někdejší šéfka Nečasova sekretariátu Nagyová, která se nedávno za bývalého předsedu vlády vdala, podle policistů loni v listopadu údajně zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem a Milanem Kovandou, na trestné činnosti se prý na její přání podílel i plukovník Pohůnek. Podle Pohůnka, Páleníka i Kovandy ale nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování, tudíž povolení ministra nebylo třeba.

Pohůnek dnes odpovídal na otázky jednotlivých advokátů, na dotazy policie odpovídal již na začátku října. Advokáti se podle Hráského ptali zejména na fungování Vojenského zpravodajství, kompetence tajné služby a možnosti předložení dokladů, které se týkají činnosti Vojenského zpravodajství.

Předložit dokumenty podle advokáta není možné. „Oni jsou stíhaní za něco a není možné se do toho podívat, protože je to v režimu utajení. Kdyby se to odtajnilo, tak by se zpravodajská služba mohla rozpustit,“ řekl Hráský.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video