Zaorálek nesouhlasí s Hradem, že ambasáda v Kyjevě pracuje špatně | E15.cz

Zaorálek nesouhlasí s Hradem, že ambasáda v Kyjevě pracuje špatně

Volynští Češi Serhij Mykola, Milintina Denisjuková
Volynští Češi Serhij Mykola, Milintina Denisjuková
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nesouhlasí s názorem prezidenta Miloše Zeman, že české velvyslanectví v Kyjevě pracuje špatně. Zaorálek to řekl na setkání s novináři. Odvolání velvyslance Ivana Počucha po něm prý Zeman nežádal. V souvislosti s novou žádostí krajanů na Ukrajině o pomoc s přesídlením do Česka vyjádřil ministr pochopení pro jejich obavy, jejich situaci je ale podle něj třeba hodnotit střízlivě a realisticky.

Zeman ke své kritice ambasády uvedl, že od ní dostal informaci, že o repatriaci žádají jen tři rodiny. Následně ale obdržel žádost od 232 krajanů, což považuje za rozpor, a on prý rozpory v datech nemá rád.

„Řekl jsem panu ministru zahraničí, že jsem hluboce nespokojen s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které nemá dobrý vztah k volyňským Čechům,“ uvedl Zeman v pátek ke schůzce se Zaorálkem, na níž se o nové žádosti krajanů bavili. Seznam žadatelů hodlá prezident 18. října v Lánech předat ministrovi vnitra Milanu Chovancovi s prosbou, aby řešení situace napomohl.

Diplomacie se už na konci minulého týdne za kyjevskou ambasádu postavila. Nedisponuje prý žádnými hodnověrnými informacemi, které by jakkoli práci zastupitelského úřadu zpochybňovaly. Podobně dnes reagoval také Zaorálek. Řekl, že vychází ze svých četných cest na Ukrajinu a z permanentního kontaktu s velvyslanectvím. „Pan prezident má jinou informaci, která je ale pro mě trochu nejasná. Na základě jedné informace podobného typu těžko budu měnit názor, který si utvářím o někom, s kým pracuju dlouhou dobu,“ uvedl ministr. Práci ambasády na Ukrajině označil za velmi obtížnou. Práce všech českých velvyslanců si prý váží.

Evidentní rozpor

„Jestliže dostanu od ambasády v Kyjevě sdělení, že o repatriaci žádají tři, slovy tři rodiny, a jestliže současně nebo s malým zpožděním dostanu seznam 232 osob roztříděný podle jednotlivých měst a obcí, tak v tom je evidentně rozpor,“ řekl novinářům Zeman. Dodal, že rozpory v datech nemá rád. „Rozpor by v tom nebyl, kdyby ty rodiny byly zhruba osmdesátičlenné, ale jistě uznáte, že to je málo pravděpodobné,“ dodal.

Zaorálek dnes současně vyjádřil pochopení pro obavy příslušníků české komunity na Ukrajině z tamní situace i pro to, že se jich prezident zastává. „Tam jsou lidé ve velmi těžké situaci a on může mít pocit, že jim někdo nevěnuje dostatečnou pozornost. Já si dovedu představit, že tam takové obavy zní,“ uvedl ministr. Informace, které Zeman má, jsou podle něj ale jen dílčí.

Není to jednoduché

„Já ty obavy nechci shazovat, oni je asi opravdu mají a my s tím musíme něco dělat, ale na to není jednoduchý 'mustr', protože jsou to všechno ukrajinští občané, kteří tam mají například brannou povinnost. To není tak jednoduché říci, my vám tady odvedeme lidi, protože bychom se o tom s ukrajinskou vládou museli bavit a nějakým způsobem jim to vysvětlit,“ vylíčil Zaorálek.

Připustil, že v krajní situaci, jaká panuje například na válčícím východě Ukrajiny, Česko může krajany ze země přesunout, což by pak byla záležitost pro vládu, a ne jen pro jeho úřad. Ve Volyňské oblasti na západě Ukrajiny ale podle něj nebezpečné podmínky nepanují. „Rozumím té obavě, ale my to musíme nějak střízlivě a realisticky hodnotit a říkat si, co jsme schopni udělat,“ zdůraznil šéf diplomacie. Ta spolu s ministerstvem vnitra vytvoří pracovní skupinu, která bude žádosti Ukrajinců s českými kořeny o repatriaci posuzovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video