Zaorálek předělá památkový zákon | E15.cz

Zaorálek předělá památkový zákon, nahradí přes třicet let starou normu

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Úklid po exministrovi kultury Antonínu Staňkovi zrušením tendru na ředitele Národní galerie a dalších krocích jeho nástupce Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD) nekončí. Změny čeká i návrh nového památkového zákona, který má nahradit normu o státní památkové péči z roku 1987. Staněk poslal předlohu do mezirezortního připomínkového řízení krátce před svým odchodem a vyvolal tak vlnu kritiky.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) poukázala na rozpory s novým stavebním zákonem, který má vypracovat do konce roku. Zaorálek v rozhovoru pro deník E15 řekl, že paragrafy s Dostálovou sladí.

„V prvé řadě by měl památkový zákon reflektovat objem stavebního projektu. Při miliardové investici je například třímilionová pokuta směšná,“ uvedl. Šéf rezortu kultury připomněl, že památková ochrana je veřejný zájem, který se často kříží se zájmy developerů. „Zákon by měl umožnit komunikovat se stavebníky úměrně jejich záměrům,“ dodal.

Staňkova předloha vychází z návrhu exministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), který Poslanecká sněmovna zamítla. Zaorálkův předchůdce proto vyřadil řadu pasáží, které zákonodárce rozdělovaly. Mimo jiné změnil pravidla pro archeologii. „Mezi nejvýznamnější přínosy patří kompenzace nákladů vlastníkům nemovitostí v památkových územích,“ napsal Staněk v předkládací zprávě.


Velký rozhovor s novým ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem najdete v zítřejším vydání deníku E15


Opoziční Piráti to vidí jinak. „Spíše než o vážně míněný návrh zákona jde o osobní pomstu pana Staňka vůči památkám,“ prohlásil poslanec Lukáš Černohorský, podle nějž návrh hlavně neřeší dvoukolejnost rozhodování o památkové péči mezi Národním památkovým ústavem a samosprávami.

Připomínky má i NPÚ. „Nevím, jaké bylo zadání, ale oslabení role ústavu je zjevné. Návrh zákona s námi nebyl konzultován,“ uvedla šéfka instituce Naděžda Goryczková s tím, že podle Staňkovy verze by se ústav neměl vyjadřovat ke všem chráněným objektům a zásahům v rezervacích a zónách jako dosud.

Česká komora architektů míní, že norma se soustřeďuje jen na konzervaci památek. Podle komory by mnozí majitelé historických budov nedostávali za jejich opravy státní podporu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video