Zeman jednal se Schwarzenbergem, hlavně o velvyslanci v Moskvě | E15.cz

Zeman jednal se Schwarzenbergem, hlavně o velvyslanci v Moskvě

Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman
Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Schůzka budoucího prezidenta Miloše Zemana s jeho volebním rivalem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem nepřinesla žádný překvapivý závěr. Řeč byla hlavně o obsazení postup velvyslance v Moskvě, řekl po setkání Schwarzenberg, všeobecné postoje toho druhého oba dva znají.

„Probírali jsme problémy zahraniční politiky a budoucí spolupráci,“ řekl novinářům ministr. Podle Schwarzenberga si oba prezidentští kandidáti budou rozumět zřejmě v evropské politice, rozpory budou mít pravděpodobně v názoru na Kosovo. Podobně se vyjádřil i Zeman. Dodal, že se zřejmě shodnou i v postojích k Izraeli.

Schwarzenberg řekl, že se Zemanem diskutoval také o obsazení postu velvyslance v Moskvě a možném působení bývalého kosmonauta Vladimíra Remka. Podrobnosti ale Schwarzenberg neřekl. Zeman na dotaz, zda by byl Remek dobrý velvyslancem, řekl: „Samozřejmě že ano.“

Se Zemanem se ministr bavil také o budoucnosti velvyslance v Austrálii Hynka Kmoníčka, který by se prý mohl stát spolupracovníkem nového prezidenta poté, co bude Zeman začátkem března uveden do úřadu hlavy státu. Na dotaz, zda Kmoníček zůstane na současném postu, ministr řekl: „Ještě není jasné, jak to bude, ale Kmoníček je mimořádně nadaný diplomat.“ O budoucnosti Kmoníčka podle Zemana rozhodne až budoucí kancléř, kterého Zeman vybere.

Setkání se podle ministra neslo v přátelské atmosféře. Ministr se s budoucím prezidentem bavil také o budoucnosti vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Schwarzenberg řekl, že Zemanův postoj k vládě je nadále kritický. Ministr předpokládá, že se bude se Zemanem pravidelně potkávat. Na většinu dotazů Schwarzenberg odpovídal vyhýbavě, novinářům zpravidla odvětil: „I o tom jsme se bavili.“

Schwarzenberg byl v Zemanově kanceláři v Loretánské ulici více než dvě hodiny. Zeman v Praze úřaduje od konce minulého týdne. Nejvýznamnější jednání absolvoval v úterý. Nejprve na Hradě navštívil svého předchůdce ve funkci hlavy státu Václava Klause. Později ve svém sídle přijal premiéra Nečase.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video