Zeman: Nelze obětovat životy za ekonomický růst

Prezident Zeman

Prezident Zeman Zdroj: Reprofoto FTV Prima

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie televize Prima zdůraznil, že v současné krizi způsobené novým typem koronaviru nelze obětovat lidské životy kvůli ekonomickému růstu. Ztráta dvou či tří měsíců v oblasti hospodářství kvůli vládním opatřením podle něj zachrání mnoho lidských životů. Pomoci proti ekonomické krizi by podle něj umožnily garantované dlouhodobé úvěry podnikům, vyslovil se také pro investice do dopravy a výstavby bytů.

Zeman řekl, že Česko stojí před volbou, zda preferovat spotřebu, nebo investice. Podle hlavy státu se musí země soustředit především na to, aby si udržela nynější životní úroveň. Politici by se neměli snažit rozdávat "spotřební dárečky", dodal. Pomoci proti očekávané ekonomické krizi by podle Zemana mohly mimo jiné garantované úvěry firmám s odloženými splátkami a nízkými úroky. Stát by se měl soustředit také na investice. "Investicemi s nejvyšší efektivitou jsou ty do dopravní infrastruktury a do bytové výstavby," dodal prezident.

Zadušení ekonomiky podle Zemana nehrozí, na rozdíl od poválečného období totiž budou po koronavirové krizi dál stát budovy i stroje. "V této zemi je nejdůležitější lidský život a lidské zdraví. Obětovat tohle za ekonomický růst je zhovadilost. Počkejme si, uzdravme těmito opatřeními populaci a pak pusťme ekonomiku. Ztratíme možná dva, tři měsíce, ale zachráníme řadu lidských životů," konstatoval.

Prezident v rozhovoru zdůrazňoval, že jednotlivé ekonomické ukazatele může svou činností ovlivňovat vláda. "Když vláda vyhlásí rozsáhlé investiční programy, které mohou být i na komunální a regionální úrovni, tak v takovém případě nezaměstnanost nemá důvod růst. V případě, když vláda nebude nic dělat, což nepředpokládám, tak ta nezaměstnanost podle některých odhadů vzroste na pět procent z dnešních tří, což také není zvláštní tragédie," uvedl Zeman.

Prezident zmínil, že Česko je "díky Bohu a vládě" jednou z nejméně zadlužených zemí. "Stát si teď může tu investiční expanzi dovolit financovat zadlužováním. Zadlužování není sprosté slovo, záleží, kvůli čemu se zadlužujete. Když je to kvůli odstranění ekonomických důsledků pandemie, je to v pořádku," uvedl. ČR podle něj nyní má rezervy, aby se zadlužila, měla by například emitovat státní dluhopisy.

Zeman se vrátil k některým svým myšlenkám, které by mohly pomoci veřejným financím v Česku. Kritizoval tzv. solární barony a podporu obnovitelných zdrojů energie. Připomněl i svůj návrh na zrušení daňových výjimek, což by podle něj přineslo státu 318 miliard korun. Zrušit by chtěl ale například i osvobození zoologických zahrad od DPH.