Zeman vyznamená u příležitosti výročí československého premiéra Švehlu

Pomník Antonína Švehly v Havlíčkově Brodě

Pomník Antonína Švehly v Havlíčkově Brodě Zdroj: Wikimedia Commons/Ben Skála, Benfoto

Prezident Miloš Zeman v neděli během návštěvy Slovenska oznámil, že při příležitosti stého výročí vzniku Československa (ČSR) vyznamená někdejšího československého premiéra Antonína Švehlu (1873-1933). Zeman to řekl po schůzce se svým slovenským kolegou Andrejem Kiskou, se kterým odpoledne cestoval historickým vlakem z Hodonína do slovenských Topoľčianek.

"Náš milovaný Senát a neméně milovaná Poslanecká sněmovna čistě z roztržitosti Antonína Švehlu mezi svůj návrh na vyznamenání nedaly, ale naštěstí se objevil mezi návrhy od veřejnosti. Já jsem tomuto návrhu velmi rád vyhověl, protože bych považoval za ostudu, kdyby právě při stoletém výročí nezávislého Československa byl jeden z tvůrců československé státnosti opomenut," řekl Zeman novinářům na společné tiskové konferenci s Kiskou v zámku v Topoľčiankách.

Zeman uvedl, že u příležitosti výročí vzniku ČSR by ocenění Švehly "bylo naprosto logické". Dodal, že první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který do letního prezidentského sídla na zámku v Topoľčiankách jezdil, označil Švehlu za vůdce domácího odboje.

Den vzniku ČSR 28. října 1918 si Slovensko státním svátkem nepřipomíná. Prezident Kiska připomněl, že státní vyznamenání hlava slovenského státu předává na začátku ledna u příležitosti svátku výročí samostatného Slovenska.

Kiska také ocenil Masaryka i dalšího spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika. "Můžeme poděkovat zakladatelům Československa za to, co v daném období udělali. To období nebylo jednoduché," řekl Kiska. Dodal, že Slovensko bez vzniku ČSR by Slovensko nepochybně neexistovalo v takové podobě, jako je tomu v současnosti.

V rámci oslav vzniku ČSR Zeman pozval Kisku do Prahy na 28. října, naopak o dva dny později by český prezident měl navštívit Slovensko, které si v tento den připomene 100 let od podpisu Martinské deklarace. V ní zástupci Slovenska vyhlásili pro slovenský národ právo na sebeurčení a nezávislost a přihlásili se ke vzniku samostatného státu Čechů a Slováků.

Oba prezidenti se také dohodli, že Kiska se příští rok na jaře přijede do ČR rozloučit, a to do zámku v Lánech. Kiska již dříve oznámil, že v příštím roce nebude usilovat o znovuzvolení hlavou státu. Tehdy také naznačil, že veřejný prostor zcela opustit neplánuje, detaily ale ani v neděli neuvedl.

Jízda prezidentů vlakem z Masarykova rodiště Hodonína k zámku v Topoľčiankách se stala součástí vzpomínkových akcí ke stému výročí vzniku Československa. Oba prezidenti v zámku také položili věnec k soše Masaryka. Kiska i Zeman navštívili Topoľčianky na den přesně 95 let poté, co prezident Masaryk na zámek přijel poprvé.

Slováci se k Československu připojili Martinskou deklarací. Podle jejího signatáře byla ale zfalšovaná>>>