Banky se zvýšením limitů pro bezkontaktní platby stále nepočítají

Platba kartou (ilustrační foto)

Platba kartou (ilustrační foto) Zdroj: Shutterstock

platební karty
Ilustrační foto
Kreditní karty, ilustrační foto
.
5
Fotogalerie

Zatímco na Slovensku či Rakousku rostou limity pro bezkontaktní platby, české banky se zvýšením hranice pro zadávání PIN při bezkontaktních transakcích ze současných 500 korun stále nepočítají. Vyplývá to z ankety mezi bankovními a karetními experty. Podle dřívějšího vyjádření bank jde o operaci, která trvá až několik týdnů. Navíc by rostlo riziko ztráty peněz při ztrátě nebo odcizení karty, dodávají.

"Nastavení limitů pro bezkontaktní platby je individuálním rozhodnutím každé jedné banky. Zatím jsem nezaznamenali snahu po koordinovanem řešení. Je třeba mít na zřeteli, že přenastavení limitů není úplně triviální záležitostí," řekl prezident České bankovní asociace Pavel Štěpánek. "Změnu není možné uskutečnit v operačně krátké době ani na straně vydavatelů karet, ani na straně zúčtovacích bank či společností," dodal tajemník Sdružení pro bankovní karty Roman Kotlán.

Provozovatel platebních terminálů Global Payments zvyšuje u všech svých 15 000 terminálů na Slovensku limit pro bezkontaktní platby. Navýšení z 20 na 50 eur (1350 korun) vešlo v účinnost ve čtvrtek. Opatření bude podle slovenské legislativy aplikované do praxe k 23. dubnu. K podobnému kroku přistoupilo minulý týden Rakousko.

"Samotné přenastavení terminálů je bezproblémové, budeme ho dělat vzdáleně. Podmínkou je, že terminál bude zapnut a připojen k síti, obchodník u něj být nemusí. U ostatních budeme muset obchodníky telefonicky požádat o to, aby platební terminál zapnuli, změna bude automatická po připojení k našemu systému. Přepnutí celé sítě více než 15 000 terminálů nám nyní podle našich odhadů potrvá jeden až dva týdny,“ uvedl k operaci ředitel vývoje Global Payments pro Střední Evropu Erik Brinkáč.

Přepravní firmy koncem března vyzvaly banky, aby kvůli zamezení šíření koronaviru dočasně zvýšily limit pro bezkontaktní platby. Kurýři žádají navýšení na 1500 až 2000 korun, což je nejčastější výše plateb uskutečňovaných v současnosti na dobírku. Lidé by při placení nemuseli zadávat PIN a snížila by se tak podle nich nutnost kontaktu mezi kurýrem a zákazníkem na minimum.

"Limit je výsledkem shody celého bankovního trhu. Mastercard diskutoval se zástupci bankovního trhu o případném zvýšení tohoto limitu. Nyní po této změně poptávka není. Pokud se situace změní a taková poptávka vznikne, jsme připraveni na ni flexibilně reagovat, " řekl generální ředitel Mastercard pro Česko a Slovensko Michal Čarný. Rovněž Visa je připravena spolupracovat s klienty i s vládou tak, aby zvýšení limitu prospělo spotřebitelům i obchodníkům.