Průzkum: Čtvrtina rodin by při výpadku příjmu nevydržela ani měsíc | e15.cz

Průzkum: Čtvrtina rodin by při výpadku příjmu nevydržela ani měsíc

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Naprostá většina českých domácností, konkrétně 93 procent, zvládne ze svých příjmů pokrýt základní potřeby, jako je jídlo a oblečení. Série průzkumů skupiny ČSOB však ukázala, že se lidé v přístupu ke svým penězům přesto dopouštějí chyb.

Přibližně třetina Čechů například v uplynulém roce zažila období, kdy se dostala do mínusu. Pokud by domácnosti přišly o hlavní zdroj příjmu, typicky by vydržely jeden až tři měsíce, než by si musely půjčit nebo se přestěhovat a snížit tím své pravidelné výdaje.

Čtvrtina rodin by při výpadku příjmů s penězi dokonce nevydržela ani jeden měsíc. Pokud se vede Čechům dobře, tak se takový přístup neprojeví, problém ale nastává v době krize.

Průzkum ČSOB se současně věnoval i finanční gramotnosti dětí. Ty dostávají v průměru kapesné od 9 let a celých 12 procent má problémy s kapesným vyjít. Děti navíc samy přiznaly, že o hospodaření moc nevědí. „Finanční gramotnost je tak důležité rozvíjet už v útlém věku, kdy si děti nejsnáze osvojí správné dovednosti a návyky,“ dodává vedoucí projektu Finanční vzdělávání ČSOB pro školy František Klufa.

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka

Newslettery