Co je moje, to je tvoje? 4 z 10 Čechů před partnerem skrývá peníze | E15.cz

Co je moje, to je tvoje? 4 z 10 Čechů před partnerem skrývá peníze

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Průzkum Equa bank ukázal, že téměř 40 procent Čechů si tajně spoří. Jako nejčastější důvod respondenti uváděli to, aby mohli dárkem překvapit svého partnera (23 procent) nebo proto, aby nemuseli přiznat, kolik stojí jejich vlastní nákupy (8 procent). 

Častým důvodem tajných úspor je i obava, že současný vztah do budoucna nevydrží. Pro případ rozchodu si peníze tajně šetří 5 procent dotázaných a další 4 procenta z důvodu, že partnera zatím dostatečně dobře neznají.

Tři z deseti Čechů také před partnerem nepřiznávají přesnou výši svého příjmu, a to i přesto, že většina z nich sdílí názor, že otevřenost ohledně financí je v dlouhodobém vztahu důležitá (70 procent).

Z průzkumu také vyplynulo, že jenom necelá třetina Čechů (29 procent) má peníze pouze na společném účtu. Většina dotazovaných (44 procent) společný účet vůbec nemá, raději dávají přednost odděleným účtům. Čtvrtina dotazovaných pak volí kompromis a mají jak společný, tak i oddělené účty.

Co výdaje na děti?

Co se pak týká výdajů na děti, panuje zde shoda. Osm z deseti párů si myslí, že by se měly platit ze společných peněz, do kterých se přispívá buď rovným dílem, nebo podle aktuálních finančních možností partnerů. Alternativou je rozdělení výdajů do kategorií, každý z rodičů pak platí některé z nich. Takto funguje každý desátý pár.

Na druhou stranu pak není výjimečná situace, kdy partneři dávají svým dětem peníze, o kterých ten druhý neví. Peníze na “tajňačku“ dal někdy dětem každý druhý Čech. Třetina z nich to dokonce dělá pravidelně.

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka