Letos jsme u notářů podepsali už 13 tisíc závětí

paragraf

paragraf Zdroj: Shutterstock

ilustrační foto
2
Fotogalerie

Již 13 tisíc posledních vůlí. To je počet, který Češi u notářů podepsali během první poloviny roku. Jde zatím o nejvyšší pololetní číslo. Podle toho lze odhadovat, že bychom se na konci tohoto roku mohli dostat až ke 30 tisícům podepsaných závětí.

Nejvíce posledních vůlí podepisujeme v období podzimních Svátků zesnulých. „Zájem o závěti od notáře se v tomto roce oproti loňsku zvedá. Lidé většinou předcházejí možným sporům mezi příbuznými, které by po jejich smrti mohly nastat, nebo chtějí zamezit dědění podle zákonných dědických tříd. Svůj majetek neodkazují příbuzným, ale svým kamarádům či institucím, na které dědické třídy nepamatují a které můžete za dědice povolat pouze prostřednictvím závěti,“ říká prezident Notářské komory ČR Radim Neubauer.

Proč vůbec závět podepisovat

Výhoda sepsání poslední vůle je mimo výše zmíněné obejití dědických tříd, i v tom, že máte možnost dědictví podmínit. Závěť je vždy lepší sepsat a zaevidovat u notáře. Pokud byste ji sepsali doma, vystavujete se riziku, že nikdy nebude nalezena, popřípadě ji najde dědic, který třeba čekal větší díl majetku a před ostatními papír zatají. U notáře máte jistotu, že bude poslední vůle zaevidována v centrální evidenci pro případ smrti. A bude podle ní děděno.