Inaugurace prezidenta : Petr Pavel nastupuje do úřadu | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Inaugurace prezidenta: Pavel složil slib, k valorizaci důchodů se vyjádří ve středu

jon, luk, špi

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Inaugurace Petra Pavla se konala ve čtvrtek devátého března. Nový prezident Česka nastupuje do funkce po Miloši Zemanovi, který opustil Hrad po deseti letech. Aktuální přenos jsme sledovali minutu po minutě. Petr Pavel po vyhraných volbách završuje svou cestu a stává se čtvrtým prezidentem v historii samostatné České republiky.

Program inaugurace Petra Pavla:

  • 11:50 Příjezd zvoleného prezidenta republiky na Pražský hrad
  • 12:00 Oběd zvoleného prezidenta Petra Pavla s chotí Evou Pavlovou a manželi Zemanovými
  • 14:00 Slavnostní akt složení slibu ve Vladislavském sále Pražského hradu
  • 14:50 Pozdravení občanů z balkonu na III. nádvoří
  • 15:10 Položení květin k soše T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí / setkání s občany
  • 15:30 Přátelské setkání s hosty „číše vína“ ve Španělském sále
  • 18:00 Te Deum v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha
  • 20:10 Rozhovor prezidenta republiky pro Českou televizi

Inaugurace nového prezidenta Petra Pavla ONLINE
Obnovit
21:45
9.  3.  2023

Pokud nebudou podezření na další nesrovnalosti na Hradě, nebude nový prezident Pavel vyvolávat novou prověrku, kontrola NKÚ by podle něj trvala dlouho.

21:33
9.  3.  2023

Prezident Pavel přijme představitele hnutí ANO Alenu Schillerovou a Karla Havlíčka ve středu ráno. Dnes uvedl, že stanovisko ke spornému snížení červnové valorizace důchodů zveřejní „možná krátce po jednání“, chce nechat prostor hlavní opoziční straně. „Pokud přijdou ještě s nějakými novými výhradami nebo návrhy, tak bych je moc rád vzal v úvahu,“ poznamenal nový prezident.

21:10
9.  3.  2023

Od pátku bude Pavla hlídat Útvar pro ochranu prezidenta. V nadcházejícím týdnu předpokládá, že se setká s ředitelem útvaru Balážem.

20:48
9.  3.  2023

Stanovisko ke spornému snížení červnové valorizace důchodů sdělí nový prezident Petr Pavel po jednání se zástupci ANO, s nimiž se setká ve středu.

20:40
9.  3.  2023

Prezident Pavel hodlá přes týden bydlet v Praze. Nechce žít v apartmá přímo na Hradě, které dnes navštívil. V pátek si prohlédne další možnosti.

20:30
9.  3.  2023

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že jej zarazilo, že se Pavel v první části svého inauguračního projevu tvrdě opřel do názorových oponentů a lidí, kteří ho nevolili. „První den svého prezidentování tvrdě rozdělil společnost, místo aby ji spojoval,“ uvedl Okamura. Pavel podle něj také podpořil „neodpovědné rozpočtové chování Fialovy vlády na úkor tří milionů příjemců důchodů“. Překvapilo jej též, že zhodnotil předsednictví v Radě Evropské unie jako úspěšné.

18:50
9.  3.  2023

Ve svatovítské katedrále bude na počest nového prezidenta následovat koncert. Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor zahrají vedle státní hymny tři symbolická díla - Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave od Josefa Suka, část z oratoria Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka a Te Deum téhož skladatele.

18:45
9.  3.  2023

S gratulací přispěchala také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

18:35
9.  3.  2023

„Dlouho plánovaná inaugurace proběhla v klidné atmosféře, v přímém kontrastu s posledními týdny prezidentské kampaně,“ popisuje dnešní událost na Pražském hradě redaktorka E15 Nguyen Thuong Ly, která sleduje inauguraci Petra Pavla přímo z místa dění. 

18:20
9.  3.  2023

Prezident Pavel jmenoval s účinností od dnešního odpoledne Janu Vohralíkovou vedoucí své kanceláře. Vystřídala Mynáře, který k dnešku rezignoval.

18:10
9.  3.  2023

Prezident Petr Pavel s manželkou Evou dorazil do svatovítské katedrály. Jako první je přivítal pražský arcibiskup Jan Graubner. V kapli sv. Václava se uskuteční ekumenická modlitba, při níž nové hlavě státu požehnají reprezentanti katolické a evangelické církve i vrchní zemský rabín. Pavel také uctí relikvii hlavního patrona českých zemí svatého Václava. 

18:00
9.  3.  2023

 

17:55
9.  3.  2023

Na inauguraci prezidenta Pavla dorazil také britský velvyslanec v ČR Matt Field. 

17:48
9.  3.  2023

Policisté oznámili, že při dnešní inauguraci nového prezidenta nemuseli řešit žádnou mimořádnou událost nebo narušení veřejného pořádku.

17:20
9.  3.  2023

Německá média reagují na nového českého prezidenta

Česko má ode dneška nového prezidenta Petra Pavla, který má prozápadní postoje a který se hlásí k Evropské unii. Po Pavlově inauguraci to uvádějí německá média, která připomínají, že novou hlavou státu je generál ve výslužbě, jenž v přímých volbách porazil „populistického bývalého premiéra“ Andreje Babiše. Stanice Deutschlandfunk zmínila, že Pavel za necelé dva týdny navštíví Německo, kde se 21. března setká s německým kolegou Frankem-Walterem Steinmeierem.

17:00
9.  3.  2023

Na poštovním úřadě na Pražském hradě dnes lidé stáli frontu, aby si na pohlednice nebo do památníku otiskli speciální razítko vytvořené k dnešní inauguraci prezidenta Petra Pavla. Pošta také prodávala speciální aršík známek s motivem Hradčan a tematické obálky. Lidé razítko brali jako upomínku na dnešní den i jako symbol výletu do Prahy.

16:25
9.  3.  2023

Dnešní inaugurace Petra Pavla si všímají i zahraniční média. Nástup nového prezidenta do funkce označují za velký posun v české politice. Zdůrazňují Pavlův kladný vztah k Evropské unii a k NATO a jeho výraznou podporu napadené Ukrajině. Naopak Pavlova předchůdce na Hradě Miloše Zemana označují za lídra, který rozděloval společnost a prosazoval úzké vztahy Česka s Ruskem a Čínou. Agentura Bloomberg také vyzdvihuje, že Pavel je stoupencem zavedení eura v ČR.   

16:05
9.  3.  2023

Petru Pavlovi gratuluje i slovenský premiér Eduard Heger.

16:00
9.  3.  2023

Neúspěšná kandidátka v prezidentských volbách Danuše Nerudová ocenila, že inaugurace byla důstojná a na rozdíl od roku 2018 se jí zúčastnili rektoři. Šéf ANO a další Pavlův protivník z voleb Andrej Babiš nechtěl inaugurační projev nové hlavy státu příliš komentovat.

15:50
9.  3.  2023

Pavel řekl, že jeho žena Eva bude plnohodnotnou první dámou, věnovat se bude tématům zdravotní prevence, rodiny, pomoci dětem a seniorům. Nový prezident také poděkoval ve Španělském sále Hradu za podporu rodině, manželce, úzkému týmu i dalším podporovatelům včetně „harleyářů“.

15:49
9.  3.  2023

„Bývalý prezident Miloš Zeman záměrně rozděloval společnost a Česko vystavil zkoušce, zda zůstane parlamentní demokracií,“ uvedl po dnešní inauguraci nového prezidenta Petra Pavla na twitteru premiér Petr Fiala (ODS). Premiér se těší na spolupráci s Pavlem, který podle něj chce spojovat, respektovat ústavu a jasně se hlásí k prozápadní orientaci země.

15:35
9.  3.  2023

Inaugurace nového prezidenta se zúčastnil i spoluzakladatel Fortuny a bývalý neúspěšný kandidát na prezidenta republiky Michal Horáček. 

15:30
9.  3.  2023

Politology zaujal Pavlův apel na snahu nevzdávat se, ocenili nekonfliktnost

Politology zaujal v inauguračním projevu nového prezidenta Petra Pavla apel na snahu poučit se z neúspěchu, nemalomyslnět a zkoušet věci znovu. Stanislav Balík i Ladislav Mrklas také ocenili, že Pavel si na rozdíl od svého předchůdce Miloše Zemana nevyřizoval účty. Balík projev obsahově označil za zajímavý mix témat a poukázal na to, že Pavel příliš nezmiňoval vnitrostátní politiku. Podle Mrklase je to tak v pořádku, protože prezident by měl vnitrostátní politiku komentovat jen obecně a umírněně.

„Byl to zcela jiný projev, než jsme slýchali deset let od Miloše Zemana,“ poznamenal Balík, který je děkanem Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a výzkumníkem Národního institutu SYRI. Povšiml si toho, že Pavel hovořil spíše o společnosti než o politice.

15:25
9.  3.  2023

Prezident Petr Pavel položil květiny k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Následně se na několik minut vydal za svými příznivci, s mnoha z nich si podal ruku, rozdal několik podpisů a s některými se vyfotografoval. Nyní jej čeká setkání s hosty ve Španělském sále Pražského hradu při číši vína.

15:04
9.  3.  2023
15:02
9.  3.  2023

Inaugurace je příležitost připomenout si hodnoty, které se začaly v poslední době citelně vytrácet, ale stojí na nich naše země, řekl občanům Pavel.

15:00
9.  3.  2023

Na Pražský hrad se dnes vrátila prezidentská standarta, kterou v roce 2015 skupina Ztohoven vyměnila za rudé trenýrky na protest proti politice tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. Standarta prošla restaurováním a vrátily se na ni symboly, které umělci odstranili a rozstříhali.

Vrátit standartu na Hrad se rozhodl Petr Pavel ještě v době kampaně, podmínkou bylo, že ve volbě nezvítězí Andrej Babiš. Umělci mu ji poskytli a od ledna byla standarta v úschově. "Vnímáme to tak, že se na Hrad vrací vyprázdněný symbol, který se nový prezident asi bude pokoušet naplňovat, sám něco takového hlásá. Bude obnovovat hodnoty, ke kterým se ty symboly, o něž nám vlastně šlo, vztahují," řekl dnes člen skupiny vystupující pod jménem Petr Žílka.

14:58
9.  3.  2023

Pavel po složení slibu vystoupil spolu s manželkou Evou na balkon na třetím nádvoří Pražského hradu. Příznivci ho přivítali potleskem, zazněla hymna.

14:57
9.  3.  2023
14:49
9.  3.  2023

Pavel si na rozdíl od Zemana v inauguračním projevu nevyřizoval účty, uvedl politolog Balík. Mluvil spíše o společnosti než o politice, dodal.

14:44
9.  3.  2023
14:39
9.  3.  2023

Krátce poté, co Pavel složil prezidentský slib, se změnil hradní web. Zemanovu fotografii nahradil Pavlův snímek, přibyla mj. informace o inauguraci.

14:33
9.  3.  2023

V zahraniční politice může být Česko podle Pavla stmelujícím hráčem. Jednotný středoevropský hlas bude důležitý pro pomoc Ukrajině k vítězství, míní.

14:30
9.  3.  2023

Za znak vyspělé země považuje nový prezident Pavel solidaritu. Za důležité má také podporovat inovace a investice do nových technologií.

14:29
9.  3.  2023

Pavel považuje za důležité snížit inflaci a schodek veřejných financí. Bude podporovat opatření, která to umožní, ačkoli budou někdy bolet, řekl.

14:28
9.  3.  2023

Česká společnost není příliš rozdělená, pouze si zvykla víc mluvit o tom, co ji rozděluje. V dnešním inauguračním projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu to řekl nový prezident Petr Pavel. Výsledek prezidentských voleb podle něj ukázal, že lidé v Česku dávají přednost pravdě a slušnosti před nenávistnými útoky a překrucováním reality. Dal také příležitost k návratu hodnotové politiky, míní.

14:26
9.  3.  2023

Na třetím nádvoří Pražského hradu dnes lidé, kteří sledovali inauguraci prezidenta v přímém přenosu společné schůze obou komor Parlamentu, zvolenému prezidentu Petru Pavlovi bouřlivě tleskali. Naopak při průchodu jeho předchůdce Miloše Zemana dav na nádvoří nespokojeně pískal.

14:25
9.  3.  2023
14:24
9.  3.  2023

Pavel bude pokračovat v návštěvách regionů, chce Hrad více otevřít lidem i akcím a vrátit na něj transparentní a pravidelnou komunikaci.

14:23
9.  3.  2023

Nový prezident Petr Pavel brzy zveřejní plán konkrétních cílů na prvních 100 dní ve funkci, řekl v projevu po složení prezidentského slibu. Pavel chce do vedení země vrátit důstojnost, respekt, slušnost a další hodnoty, na které se podle něj rezignovalo, a vše se poměřovalo jen úspěchem.

14:21
9.  3.  2023

Pavel označil za svůj nový tým všechny, ať volili kohokoliv, či nevolili. Čelíme stejným problémům, jen společně se s nimi dokážeme vypořádat, řekl.

14:19
9.  3.  2023
14:17
9.  3.  2023

Petr Pavel složil dnes ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib a zahájil tím své pětileté funkční období. Ceremoniálu se účastní poslanci, senátoři, členové vlády, hejtmani a další ústavní činitelé a čestní hosté. Pavel byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana.

14:11
9.  3.  2023
14:11
9.  3.  2023

Prezident Pavel v doprovodu manželky dorazil za potlesku do Vladislavského sálu Pražského hradu. Složí přísahu a pronese projev, začne mu tím mandát.

14:08
9.  3.  2023

Ve Vladislavském sále začala slavnostní inaugurace prezidenta Petra Pavla. Na úvod ceremoniálu vojáci přinesli historické zástavy a státní vlajku.

13:58
9.  3.  2023

Krátce před začátkem společné schůze obou komor Parlamentu, na níž zvolený prezident Petr Pavel složí slib, zaplnili Pavlovi příznivci zhruba polovinu třetího hradního nádvoří. Více než stovka lidí je i na Hradčanském náměstí, kde sledují příchody čestných hostů. Zvolna se plní i Vladislavský sál, kde je vedle asi 800 hostů i na 60 novinářů.

13:50
9.  3.  2023
13:40
9.  3.  2023
13:39
9.  3.  2023

Přípravy na inauguraci Petra Pavla.

Přípravy na inauguraci Petra Pavla.

13:19
9.  3.  2023

Na Pražský hrad už dorazil na inauguraci nového prezidenta Petra Pavla také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Při příjezdu se pozdravil s příznivci na třetím hradním nádvoří. Brzy se očekává příjezd dalších čestných hostů, například šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) nebo premiéra Petra Fialy (ODS).

Na Hrad už před 13:00 začali přicházet další hosté z řad poslanců, senátorů, velvyslanců nebo neúspěšných kandidátů na hlavu státu, mimo jiné senátor Pavel Fischer, ekonomka Danuše Nerudová nebo poslanec Jaroslav Bašta (SPD). Na místě už je též pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Vnímám tu funkci z etického a morálního hlediska za nejvýznamnější," řekl Svoboda novinářům. Pavlova předchůdce Miloše Zemana nechtěl hodnotit. Za Pavlovu základní vlastnost považuje, že se umí chovat a že má velké vědomosti o podobě dnešního světa.

13:10
9.  3.  2023

Na Hrad už přicházejí na inauguraci zvoleného prezidenta Pavla hosté z řad poslanců, senátorů, velvyslanců nebo neúspěšných kandidátů na hlavu státu.

12:48
9.  3.  2023
12:47
9.  3.  2023

Miloš Zeman i přes kontroverze považoval Německo za klíčového partnera a měl dobré vztahy s prezidentem SRN Steinmeierem, řekl analytik Milan Nič.

12:42
9.  3.  2023
12:39
9.  3.  2023

Po poledni po příjezdu zvoleného prezidenta Petra Pavla na Pražský hrad začaly do areálu přicházet také desítky až nižší stovky lidí, kteří do té doby čekaly na příjezd nové hlavy státu na Hradčanském náměstí. Neodradilo je ani stále nevlídnější počasí, silný vítr a déšť.

12:24
9.  3.  2023
12:22
9.  3.  2023
12:08
9.  3.  2023

Obědem zvoleného prezidenta Pavla a bývalého prezidenta Zemana s manželkami začal na Pražském hradě program předcházející dnešní Pavlově inauguraci.

11:51
9.  3.  2023

Nastupující prezident Petr Pavel s manželkou Evou dorazili krátce před polednem na Pražský hrad. Před Pavlovou inaugurací nejprve poobědvají s dosavadní hlavou státu Milošem Zemanem a jeho chotí Ivanou. Pavel s manželkou prošli znovuotevřenou Bránou gigantů, která byla na znamení dočasného neobsazení prezidentského úřadu uzavřena od půlnoci.

Pavel s chotí prošli špalírem praporečníků a příslušníků Hradní stráže.

11:40
9.  3.  2023

Na nádvořích Pražského hradu se už scházejí příznivci zvoleného prezidenta Petra Pavla, kteří se přijeli z celé země podívat na jeho dnešní inauguraci. Jsou mezi nimi i děti a mladí lidé, účast je celkově spíše slabá. Starší příchozí vzpomínají na projev tehdejšího prezidenta Václava Havla, kterému stála po boku jeho žena Olga Havlová.

11:30
9.  3.  2023

Do Vladislavského sálu byl dnes po 11:00 za policejního doprovodu převezen archivní výtisk Ústavy České republiky. S rukou položenou na ústavě bude nový prezident Petr Pavel skládat svůj prezidentský slib. Text slibu je letos vyhotoven kaligrafickým písmem, desky ústavy jsou z duralu a mosazi. Pavel slib podepíše perem, které bylo vyrobeno speciálně u příležitosti inaugurace.

11:28
9.  3.  2023
11:25
9.  3.  2023
11:24
9.  3.  2023

Z pražského Výstaviště vyrazila před 11.00 více než stovka motorkářů na spanilou jízdu městem při příležitosti inaugurace nového prezidenta Petra Pavla. Akci pořádá klub Harley-Davidson Praha. Na akci byly zváni jezdci na motocyklech všech značek.

 

VIDEO
Video se připravuje ...
11:07
9.  3.  2023

Kancléř bývalého prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář k dnešku rezignoval. Na dotaz uvedl, že rezignaci podal Zemanovi ve středu, a to s účinností od dnešního dne. Ve funkci ho nahradí Jana Vohralíková, kterou si vybral nastupující prezident Petr Pavel. Po odchodu z prezidentské kanceláře se nechce Mynář ucházet o žádnou pozici ve státní správě, chce se hlavně věnovat rodině a pravidelně se potkávat i se Zemanem. Podle dřívějšího vyjádření se na dnešní inauguraci, na níž se Pavel ujme prezidentského úřadu, nechystá. Zemanovi vypršel mandát o půlnoci.

10:22
9.  3.  2023
10:07
9.  3.  2023

Britský král Karel III. v dopise pogratuloval nastupujícímu prezidentovi Petru Pavlovi při příležitosti jeho dnešní inaugurace. Úzké partnerství mezi Českem a Británii je podle krále zakořeněno ve sdílené historii a společném odhodlání bránit svobodu a demokracii. Vzájemné vztahy podle něj mají pro Británii velkou důležitost. O znění dopisu dnes informoval Miroslav Ledvinka z britské ambasády v Praze.

10:03
9.  3.  2023

Na Hradčanském náměstí finišují přípravy na inauguraci Petra Pavla.

9:43
9.  3.  2023

Zvolený prezident Petr Pavel dorazil dnes kolem 09:30 ze svého bydliště v Černoučku na Litoměřicku do pražského Hrzánského paláce, kde od svého lednového zvolení úřaduje. Pavel s manželkou Evou vyrazili z malé obce pod Řípem asi v půl deváté s předstihem, aby se vyhnuli dopravním komplikacím. Před polednem se má vydat k nedalekému Pražskému hradu, kde s manželkou poobědvá se svým předchůdcem v prezidentské funkci Milošem Zemanem a jeho ženou Ivanou. Ve 14:00 začne ve Vladislavském sále společná schůze obou komor parlamentu, na níž se Pavel složí ústavou předepsaný slib hlavy státu.

9:41
9.  3.  2023

Přesně po deseti letech skončil mandát třetímu českému prezidentovi. A tím také celá politická karié­ra jedné z nejdůležitějších postav posledních třiceti let. I proto Miloš Zeman zůstane ikonou, ale také symbolem plným paradoxů. Jaká byla jeho éra?

9:04
9.  3.  2023

Nad Pražským hradem v tento moment nevlaje standarta a je uzavřena Brána gigantů. Ta se otevře až s příjezdem nového prezidenta. Petr Pavel už opustil Černouček a společně s manželkou Evou Pavlovou míří do Prahy.

8:39
9.  3.  2023

Říct, že inaugurací Petra Pavla začíná v České republice nová éra, zní s ohledem na omezené prezidentské kompetence příliš silně. Symbolicky ale ostřejší změna než v podobě Petra Pavla po jeho předchůdci v prezidentském úřadě Miloši Zemanovi ani nemůže být, napsal dnes slovenský list Sme. Podle deníku Plus Jeden deň skončila Zemanova prezidentská éra, kterou ovlivnily také skandály.

8:06
9.  3.  2023

Inauguraci budou moci lidé sledovat na velkoplošných obrazovkách přímo na Hradčanském náměstí a třetím nádvoří Pražského hradu. Městská hromadná doprava dnes kvůli návštěvníkům posílena nebude a stále navíc platí výluka mezi Újezdem a Malostranskou, kde nejezdí tramvaje.

7:56
9.  3.  2023

Vzhledem k omezeným kapacitám především Vladislavského sálu, který musí tentokrát pojmout přes osm set lidí, nebyli na slavnostní složení slibu pozváni bývalí předsedové vlád vyjma Andreje Babiše, který je nyní poslancem.

Bývalí premiéři se musejí spokojit s pozdějším přípitkem s hosty inaugurace ve větším Španělském sále, kam se vejdou tři tisíce hostů. „Kdybych měl lehce nadzdvihnout obočí, myslím, že jako bývalý premiér a předseda Evropské rady patřím do Vladislavského sálu. Ale neberu to úkorně. Jsem rád, že nás pozvali alespoň na číši vína,“ řekl Mirek Topolánek.

7:39
9.  3.  2023

Na Pražský hrad byla k příležitosti inaugurace nového prezidenta Petra Pavla pozvána řada internetových influencerů. Ti mají často jedno společné. Svůj prostor a vliv propůjčili vítěznému kandidátovi na hlavu státu.

7:29
9.  3.  2023

Slavnostní den už od rána zaměstná policii. Bude doprovázet Pavla s manželkou z Černoučku nedaleko Řípu. „Při přesunu chráněné osoby na Hrad nelze očekávat zásadní dopravní komplikace,“ ujistil mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Pořádek v celém hradním areálu bude zajišťovat šest set policistů.

7:06
9.  3.  2023

Dobrý den, vítejte u online zpravodajství z inaugurace nového prezidenta České republiky Petra Pavla. Podrobnosti o inauguraci a její podrobný plán si můžete přečíst v našem shrnutí

Autor: jon, luk, špi

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery