Výsledky voleb 2023: Sčítání hlasů ONLINE

Výsledky prezidentských voleb - 2. kolo české prezidentské volby 2023

Výsledky prezidentských voleb - 2. kolo české prezidentské volby 2023 Zdroj: Grafika E15.cz

České prezidentské volby 2023 jsou u konce. Sčítání hlasů skončilo, známe konečné volební výsledky. Novým českým prezidentem se stal Petr Pavel. Dění kolem prezidentských voleb monitorujeme online. Druhé kolo prezidentských voleb ČR skončilo ve 14.00, kdy se uzavřely všechny volební místnosti. Do druhého kola postoupili dva kandidáti na prezidenta. Ve volebním okrsku hlasovali voliči pomocí volebních lístků. O hlasy voličů se ucházel bývalý generál Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

České prezidentské volby skončily. Sčítání hlasů pro 2. kolo prezidentských voleb trvalo tři a půl hodiny. Konečné výsledky voleb najdete přímo v tomto článku níže v online infografice, v níž jsme monitorovali i průběžné sčítání hlasů. Novým prezidentem ČR se stal Petr Pavel. Získal přes 58,32 procent hlasů, téměř o milion hlasů více než Andrej Babiš.  

Výsledky prezidentských voleb 2023 ONLINE

Druhé kolo prezidentských voleb odstarovalo v pátek 27. ledna ve 14.00. Prezidentskému duelu Andreje Babiše a Petra Pavla předcházely ostré debaty a vyhrocená kampaň. Do druhého kola vstoupil jako favorit voleb Petr Pavel, který v prvním kole získal 35,4 procenta platných volebních hlasů. Andrej Babiš skončil druhý s počtem 34,99 procent hlasů. Výrazně víc mu věřili sázkáři.

Zájem o volby byl vysoký, i pro 2. kolo se očekávala vysoká volební účast, která vyplynula ze sčítání hlasů. V druhém kole dosáhla 70,25 procent. Volební výsledky druhého kola najdete níže. Petr Pavel zvítězil se ziskem 58,32 procent hlasů, Andrej Babiš získal o 958 655 hlasů méně, tedy 41,67 procent hlasů. Aktuality, novinky a reakce na výsledky z české prezidentské volby čtětě v našem online zpravodajství:

>>> ONLINE: Prezidentské volby 2023 <<<

Sčítání hlasů

Sčítání hlasů začalo v sobotu po uzavření volebních místností. Konečné výsledky voleb najdete v následující infografice. Průběžné výsledky české prezidentské volby 2023 byly zveřejňovány v sobotu odpoledne. Sčítání hlasů trvalo přes tři hodiny.

Volební výsledky – 2. kolo prezidentské volby

Prezidentské volby 2023

Prezidentské volby se v ČR konají jednou za pět let. Nový prezident nahradí ve funkci Miloše Zemana, který byl zvolen dvakrát po sobě. Volební průzkumy od začátku pasovaly Petra Pavla i Andreje Babiše do role favoritů, preference třetí Danuše Nerudové začaly výrazně padat až krátce před prvním kolem. Zatímco před prvním kolem Andrej Babiš dorazil pouze do jedné předvolební debaty, v druhém kole se s Petrem Pavlem potkával pravidelně.

Definitivní výsledky prezidentských voleb z druhého kola byly oznámeny po ukončení sčítání hlasů. Konečné výsledky voleb určily příští hlavu státu. Nový prezident se ujme úřadu po inauguraci začátkem března, kdy skončí ve funkci Miloš Zeman. České prezidentské volby budou v roce 2023 jediné volby, které Česko v řádném termínu zažije. Příští rok ho čekají krajské volby, volby do Senátu a volby do Evropského parlamentu.

>>> Mapa voleb 2023: Jak se hlasovalo ve vaší obci <<<

Druhé kolo prezidentských voleb. Jak skončí výsledky voleb? (VIDEO)

Video placeholde
Druhé kolo prezidentských voleb. Jak to celé dopadne? • Videohub

Prezidentské volby 2023 na E15.cz:

2. kolo | Inaugurace prezidenta 2023 | Volební účast | Petr Pavel | Andrej BabišSrovnání kandidátůKandidáti z 1. kola | Termíny, čas a systém voleb | Volební průzkumy | Předvolební debaty Voličský průkaz | Jak volit | Kde volitVolební lístky | Volební komise | Volební spoty |