Některé filmy je lepší dát rovnou na internet, říká Petr Jákl, režisér nového snímku Jan Žižka

Video placeholde
Režisér, producent a scenárista Petr Jákl natočil nejdražší český film všech dob. Snímek o Janu Žižkovi bude mít premiéru 8. září.
Režisér, producent a scenárista Petr Jákl natočil nejdražší český film všech dob. Snímek o Janu Žižkovi bude mít premiéru 8. září.
Petr Jákl
Petr Jákl s hereckou legendou Michaelem Cainem.
10
Fotogalerie

Pandemie koronaviru negativně zasáhla vznik nejdražšího českého filmu Jan Žižka. Kvůli vládním opatřením musel projekt za půl miliardy korun svůj vstup na velké plátno za poslední dva roky několikrát odložit. Teď se však zdá, že už má všechny potíže za sebou a před několika dny dokonce oznámil datum premiéry. Čeští diváci ho konečně uvidí 8. září. Vydělat si na pokrytí obřího rozpočtu pro něj ovšem bude obrovskou výzvou. „Někteří diváci se odnaučili chodit do kina,“ myslí si producent a režisér snímku Petr Jákl.                

Jaké to bylo natáčet nejdražší film v historii české kinematografie v době globální ekonomické krize?

Já si tyhle věci nijak nepřipouštím a snažím se vše dělat stejně zodpovědně i u malých projektů. Samozřejmě bylo daleko komplikovanější sehnat finance, ale nakonec se to povedlo a mohli jsme natáčet. 

Kdo všechno se na financování projektu podílel a jak jste tyto investory sháněl?

Investory jsem hledal několik let. Nejdříve měl film stát 90 milionů korun a cílit pouze na české a slovenské publikum. V té době jsem měl pouze evropské investory. Když jsem se později rozhodl udělat film pro celý svět, tak bylo nutné začít kompletně od začátku. Naštěstí se mi po nějaké době povedlo zajistit amerického investora, který se mnou do toho šel, protože se mu moc líbily moje předchozí snímky Kajínek a Ghoul. Ten byl navíc natočený v angličtině. Díky němu mi investoři věřili, že dokážu režírovat anglicky mluvící herce. 

Jan Žižka nakonec stál kolem 450 milionů korun. O kolik peněz se jeho výroba prodražila kvůli pandemii? 

Film měl ještě těsně před pandemií rozpočet 300 milionů korun, nicméně poté, co jsme do něj obsadili herecké hvězdy, jako je Michael Caine nebo Til Schweiger, tak se asi o 150 milionů navýšil. Nejen kvůli jejich honorářům, ale i mnoha dalším věcem, které s jejich účinkováním ve filmu souvisely. Když už se nám tyto herce podařilo získat, tak jsme chtěli udělat větší film. Kvůli pandemii se pak výroba o dva roky protáhla, což samozřejmě náklady ovlivnilo také, protože se musely déle platit některé profese. Řádově šlo o vyšší miliony korun.  

Video placeholde
Režisér Petr Jákl o filmu Jan Žižka i Michaelu Cainovi • Martin Bartkovský

Jak moc je osobnost Jana Žižky známá ve Spojených státech? Věříte, že jeho příběh přitáhne tamní diváky do kin?  

Žižku v Americe nikdo nezná. Je to samozřejmě obrovská výzva, protože v dnešní době táhnou především velmi známé příběhy. Nicméně snažil jsem se film udělat tak, aby byl srozumitelný i pro lidi, kteří o historii nic nevědí. 

Může si tedy takhle nákladný film o ve světě nepříliš známém českém vojevůdci na sebe vydělat? 

Možná vám to přijde zvláštní, ale já jsem ten film natočil spíš pro Čechy než pro Američany, i když samozřejmě není šance, aby se z české distribuce investice vrátila. Já jsem opravdu hrdý na to, že jsem Čech a miluji naši zemi. Když jsem ještě reprezentoval v judu na všech možných světových soutěžích, včetně olympiády, tak mě na tom nejvíc těšilo mít lvíčka na prsou a na rameni vlajku. A strašně jsem si přál udělat o Česku film ve stylu Statečného srdce, díky kterému si ve světě naši zemi zapamatují. Žižka byl skvělá šance, jak si ten sen splnit, takže jsem ani na chvíli neváhal.  

Jaké to bylo spolupracovat s mezinárodními hvězdami, jako je Michael Caine? Bylo těžké je do projektu zlákat?

To bylo to vůbec nejtěžší. Ještě dva měsíce před natáčením jsem neměl žádného herce, protože jsem nejprve musel obsadit roli Žižky, abych mohl vybrat i ostatní herce. Když se to nakonec povedlo a na Žižku kývnul Ben Foster, který je mezi herci velmi uznávaný, tak nabídku přijala i filmová legenda Michael Caine a pak už si vlastně všichni chtěli zahrát s Michaelem ve filmu a vše bylo v podstatě jednoduché.  

Potýkal jste se při natáčení ještě s nějakými výzvami?

Chtěl jsem, aby dnešní mládež nevzhlížela jen k vikingům a jim podobným, ale aby si mohli říct, že i husité měli něco do sebe. Zároveň jsem však chtěl celý příběh uchopit tak, aby byl historicky správný, což se myslím povedlo. Navíc je děj zasazen do roku 1402, tedy do období Žižkova mládí ještě před husitskými válkami. 

Chystáte na letošní rok nějaké další zajímavé filmové projekty? A je některý z nich podobně ambiciózní jako Jan Žižka?

Letos míří do kin Wash Me in the River s Robertem De Nirem a Johnem Malkovichem, který jsem produkoval. Dále One True Loves se Simu Liuem, hlavní hvězdou „marvelovky“ Shang-Chi. V současné době také natáčím další film, v němž hraje Morgan Freeman, a dokončuji projekt Black Demon s Joshem Lucasem. Připravuji také několik dalších filmů, které se budou natáčet koncem roku nebo na začátku toho příštího, jako je Calico Joe s Georgem Clooneyem. Ten produkuji společně s Bobem Dylanem. 

Jan Žižka bude mít premiéru v září. Víte už, kdy bude dostupný na digitálních platformách? 

Myslím, že to bude zhruba tři až čtyři měsíce po uvedení do kin, takže pravděpodobně těsně před Vánocemi nebo na Nový rok. 

Jak se vůbec díváte na současný rozmach internetových platforem typu Netflix? Vnímáte je jako konkurenci vůči kinům, nebo je to pro filmové tvůrce spíše přínos v podobě nového distribučního kanálu? 

Myslím, že obojí. Spolupracuji s nimi. Poté, co jsou mé filmy uvedeny v kinech, je využívám k další distribuci. Jsou dokonce projekty, které je z byznysového hlediska lepší dát rovnou tam. Někteří diváci se odnaučili chodit do kina, protože mají své malé kino doma v obýváku, což je samozřejmě škoda a kinodistribuce už není, co bývala. Na druhou stranu jsou platformy typu Netflix další možností, kde film zakotvit a získat pro něj další finance. 

Petr Jákl (48)

  • Narodil se v Praze. V mládí se aktivně věnoval judu. V roce 2000 v něm dokonce reprezentoval Česko na olympijských hrách v Sydney.
  • U filmu začínal jako kaskadér a herec vedlejších rolí. Později se prosadil jako režisér, scenárista a producent.
  • V roce 2010 například převedl na filmové plátno příběh nejznámějšího českého vězně Jiřího Kajínka.
  • Jeho aktuální projekt Jan Žižka je s rozpočtem 450 milionů korun nejnákladnějším českým filmem všech dob.  
  • V současné době natáčí filmy i ve Spojených státech a spolupracuje s nejúspěšnějšími hollywoodskými herci.