Kanceláře zůstanou prořídlé. Práce z domova bude častější | E15.cz

Kanceláře zůstanou prořídlé. Práce z domova bude častější

dnv

Koronavirová pandemie změnila způsob využívání kanceláří. Práce z domova bude podle odborníků, průzkumů i firem mnohem častější než dosud. Firmy díky tomu mimo jiné ušetří na pronájmech administrativních prostor.

„Zejména mezinárodní společnosti stále z velké části pracují z domova nebo v režimu společenských rozestupů a odpovědného návratu do kanceláří, tak jako to dělá například Colliers v Praze,“ řekl Josef Stanko, analytik průzkumu trhu v kozultantské firmě Colliers pro Českou republiku.

„Můžeme přijet do kanceláře pod podmínkou, že si předem uděláme rezervaci a respektujeme společenské rozestupy a zavedení bezpečnostních opatření,“ dodal.

Koronavirus zamával s plány na expanzi u čtvrtiny společností, vyplývá z průzkumu poradenské společnosti Prochazka & Partners. Celkem 82 procent z těchto firem plánuje kanceláře zmenšit. 

V Hostivaři se chystá miliardový bytový projekt v režii česko-srbsko-izraelského tria

„V kancelářském sektoru jsou určitě nejvíce zasažené krizí společnosti poskytující poradenské služby firmám, a to z celé řady oblastí od marketingu až po investice,“ uvedl řídící partner Prochazka & Partners Radek Procházka.

„Přišly tak o nejvíc zákazníků, jelikož firmy začaly masivně šetřit, propouštět pracovníky ve zkušební době a zastavily i nábor,“ podotkl. V kancelářském byznysu to podle něj povede k tomu, že firmy místo stěhování do nového upřednostní prodloužení nájmu ve stávajících prostorách. 

Stejný trend potvrdil i průzkum konzultantů z BNP Paribas Real Estate. „Pro naprostou většinu nájemců je momentálně hlavní prioritou úspora nákladů. I proto velká část z nich uvažuje o redukci kancelářských prostor,“ uvedla vedoucí kancelářského týmu v BNP Paribas Real Estate Lena Popova.

„Zvažují část svých ploch přenechat pronajímateli nebo se chystají 15 až 20 procent prostor podnajmout jiné společnosti,“ dodala.

Koronavirus nakopl rozvozy jídla i budování virtuálních kuchyní

Administrativní plochy zredukoval například největší tuzemský provozovatel call center Conectart. „Ukázalo se, že on-line práce nám dává smysl, takže se chystáme home office zavést pravidelně a ušetřit tak na pronájmu,“ sdělil generální ředitel Conectart Petr Studnička.

„Vyplatí se nám to i se započítáním kompenzací nákladů a příplatků za práci z domova, které poskytujeme našim zaměstnancům už nyní. Do budoucna tak plánujeme snížit současnou kancelářskou plochu až o pětinu,“ poznamenal.

Plány na rozšíření kanceláří přehodnotila též IT firma Sprinx Systems. Původně společnost plánovala na letošní rok zvětšit plochy o 50 procent. V nových podmínkách ale firma přišla na to, že si vystačí se stávajícími kancelářemi.

Česko je nejlepší výrobnou v Evropě a čtvrtou na světě. Z koronaviru se ale rychle nevzpamatuje

„Během koronavirové krize jsme zjistili, že 40 procent zaměstnanců Sprinx Systems může zcela bez obav pracovat v plném režimu home office, případně s docházkou do kanceláří zhruba jedenkrát za dva týdny,“ řekl ředitel Sprinx Systems Jiří Čáp. „Pro ostatní plánujeme takzvaný střídavý režim tak, aby se pracovní týmy střídaly v pravidelných intervalech,“ podotkl.

Současně však mezinárodní průzkum uskutečněný poradci Colliers v celém regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky ukázal limity práce z domova.

Jen 12 procent respondentů odpovědělo, že by chtělo být na home office víc než čtyři dny v týdnu. Nejvyšší počet všech oslovených ve všech věkových kategoriích by ideálně chodil do kanceláře nejméně tři dny v týdnu. Většina respondentů tvrdí, že osobní spolupráce a setkávání s kolegy v kancelářích je lepší než schůzky z domova.

Autor: dnv
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!