Bitcoin a pohádka o digitálním zlatu. Proč ho (ne)mít v portfoliu | e15.cz
M A

Kryptoměny

Štítek Premium

Bitcoin se vzdaluje Wall Street. Cena kryptoměny míří roky nevídaným směrem

Bitcoin na Wall Street podle představ umělé inteligence.
Bitcoin na Wall Street podle představ umělé inteligence.
• 
ZDROJ: Midjourney
Jan Vávra

Jan Vávra, lig

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
3

Vypadá to jako paradox. Cena bitcoinu se ještě nedostala ani na polovinu svého historického maxima. Pro mnoho držitelů kryptoměny ale existují i důležitější kritéria než momentální směnný kurz. Bitcoin se po necelých třech letech vrátil do pozice, kdy se jeho cena vyvíjí v těsnějším sepětí se zlatem než s předními americkými akciovými indexy. Nedávné kmitání krypta v rytmu akcií podnítilo kritické hlasy, podle nichž za takové situace nedává smysl považovat bitcoin za prostředek diverzifikace investičního portfolia. V případě kryptoměn ale obecně platí, že se vyplatí pracovat s dlouhodobějším horizontem. Aktuální i dlouhodobou míru korelace různých typů investic zobrazuje infografika E15.

Zatímco od začátku roku vzrostla hodnota indexu S&P 500 o šest procent,  bitcoin posílil o více než šedesát procent. A to v době, kdy se některé západní banky ukázaly jako insolventní. To mezi nadšenými zastánci bitcoinu vzbudilo přesvědčení, že digitální měna konečně zafungovala jako pověstný bezpečný přístav v časech krize.

„To, že jde zrovna teď něco nahoru, nic moc neznamená,“ glosuje portfolio manažer fondu Metatron Short Equity Aleš Vávra. Ke skepsi by měla držitele bitcoinu či etheru vybízet skutečnost, že dvě nejrozšířenější digitální měny hojně nakupovali držitelé stablecoinu USDC, který nakrátko ztratil paritu k dolaru. Problémy amerických bank povzbudily navíc k sázkám na rizikovější aktiva spekulanty doufající v obrat v monetární politice Fedu.

Ve druhém loňském čtvrtletí dosáhla korelace mezi vývojem ceny bitcoinu a indexu technologických akcií Nasdaq nejvyšší úrovně za celé sledované pětileté období. Míra korelace vyšplhala na 0,63. Od úrovně 0,7 už lze statisticky hovořit o velmi silné souvislosti. 

Popularizátor bitcoinu Josef Tětek, autor knihy „Bitcoin: Odluka peněz od státu“, na Twitteru podobné úvahy glosoval, že zatímco v krátkodobé perspektivě je bitcoin volatilní, v dlouhodobé slouží jako uchovatel hodnoty. U standardních peněz je tomu prý naopak.

Nač si dát pozor při investicích do kryptoměn. Podívejte se na video:
Video se připravuje ...
Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách

Nedávné poskakování bitcoinu v akciovém rytmu v době mimořádně vysoké inflace ve vyspělých ekonomikách souviselo s obavami z dopadů růstu sazeb a kvantitativního zpřísňování ve Spojených státech. To podle očekávání negativně dopadlo převážně na růstové akcie, respektive podnítilo další úprk od rizikovějších typů investic, kam kryptoměny kvůli volatilitě nelze nezařadit.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery