Partners Banka omezila převody na kryptoburzy. Virtuální měny slouží podvodům, tvrdí Borkovec

Petr Borkovec

Petr Borkovec Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Nejmladší česká banka zablokovala posílání peněz na téměř desítku anonymních kryptoburz. Důvodem je podle zakladatele Partners Banky Petra Borkovce snaha zkomplikovat život podvodníkům, kteří zkoušejí ukradené peníze vyprat přes ty burzy digitálních měn, které nevyžadují po klientech ověření totožnosti.

„Podle informací z bankovního zákulisí jsme se stali aktuální bankovní jedničkou. Ale kapku ve špatném smyslu slova,“ popsal nedávno v příspěvku na sociální síti LinkedIn Borkovec situaci, kdy služby jeho finančního domu zkoušeli ve větší míře využívat nejrůznější šejdíři. „Zakládají si u nás účty podvodníčci, kteří k nám přepošlou kradené peníze z jiných bank z účtů napálených lidí,“ dodal Borkovec s tím, že ukradené prostředky podvodníci pročistí platbou kartou na nejrůznější burzy digitálních měn.

„Seznam blokovaných burz nemůžeme uvést, protože by se tím podvodníkům usnadnily další pokusy o podvodné transakce. Situaci průběžně sledujeme a reagujeme na aktuální hrozby,“ uvádí na upřesňující dotaz e15 ředitel Partners Banky Marek Ditz. Počet takových potenciálně podezřelých bankovních účtů, ze kterých proudily peníze na nyní už zablokované kryptoburzy, se podle mluvčí Partners Banky Terezy Píchalové pohybuje v řádu jednotek.

Nač si dát pozor při investicích do krypta:

Video placeholde

Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách • Videohub

Omezení podle vyjádření Borkovce nemá platit pro ty burzy, které ověřují totožnost svých uživatelů a tím zmenšují prostor pro případné praní peněz. Tímto způsobem postupují největší světoví hráči v oblasti obchodování bitcoinu a krypta jako Binance, Coinbase, stejně jako například česká kryptoburza Coinmate.

„Většina podvodů je velmi jednoduché sociální inženýrství využívající finanční negramotnost lidí, někdy chamtivost, a někdy dokonce i jen slušnost. To v případě, když si někdo myslí, že vrací peníze, které mu chybně doputovaly, a přitom se stává součástí podvodného řetězce,“ vysvětluje Borkovec. Podobných případů kyberpodvodů, které ne vždy musejí souviset s kryptoměnami, za poslední roky přibývá meziročním tempem v desítkách procent. Jen loni bylo podvedeno na 50 tisíc lidí, kteří tímto způsobem přišli celkem o zhruba miliardu korun, vyplynulo z dat České bankovní asociace.

Se šejdíři, kteří zneužívají kryptoburzy a naivitu ostatních, se setkávají i ostatní české banky. Například Moneta Money Bank začala na podzim roku 2022 blokovat převody na účty globální kryptoburzy Binance, za jejíž zaměstnance se v tu dobu poměrně často vydávali nejrůznější vykukové. V blokování odchozích transakcí na Binance pokračuje Moneta doteď, jak e15 sdělila mluvčí banky Tereza Ryšanová.

Podvodníci maskující se jako zástupci Binance své oběti kontaktovali pomocí sociálních sítích s nabídkou falešných investic nebo podvodných soutěží ve snaze vylákat peníze, případně přístupové údaje k účtu v bance nebo kryptoburze. Pachatelé své triky ale neustále vylepšují například o prvky umělé inteligence, která už umí mimo jiné simulovat i hlas existujících osob, což usnadňuje vydávání se za někoho jiného. Klienti bank nebo kryptoburz by proto neměli žádné jiné osobě sdělovat citlivá data typu přístupových hesel nebo PIN kódu.

Borkovec: Nejsme nepřátelé kryptoměn

Stále aktuální téma boje s podvodníky využívajícími kryptoměny navíc jen utvrzuje Borkovce v jeho kritickém postoji vůči bitcoinu a kryptu. Podle jeho názoru nemají virtuální měny žádný pozitivní přínos. „Znovu vidíme, k čemu krypto slouží,“ komentuje Borkovec na LinkedIn vlnu podvodů, vůči které se jeho banka snaží zakročit.

Ve stejném příspěvku ale ujišťuje, že Partners Banka není a priori nepřítelem kryptoměn. Finanční dům se automaticky nebrání představě, že by podnikatelům z oblasti digitálních měn v budoucnu zřídil účty – ačkoliv v současnosti neexistuje na českém trhu banka, u které by mohly mít konto například bitcoinové směnárny. „Aktuálně nezakládáme účty právnickým osobám, ale pouze fyzickým. Soustředíme se na rodinné finance. Právnické osoby plánujeme nejdřív v roce 2026. Pokud jde o podnikatele v oboru kryptoaktiv, budeme založení účtu posuzovat vždy individuálně,“ vysvětluje přístup Partners Banky její ředitel Ditz.

Bitcoin a kryptoměny: Vše, co byste měli vědět

Svět kryptoměn může být pro některé méně zkušené investory komplikovaný. Následující články na e15.cz jsou určeny převážně novým zájemcům o investování do kryptoměn. Najdete v nich konkrétní postupy, rady a informace týkající se i těch nejzákladnějších aspektů investování.