To představuje tři procenta všech takových míst na světě, což je 22krát vyšší podíl, než má země na světové populaci. „Obecně je v Česku penetrace nových technologií a jejich využití na světové špičce – ať už jde o Wi-Fi v hospodách, bezhotovostní platby nebo smartphony. Ve výsledku působí fakt, že se Praha obdobně profiluje i co se týká přijímání bitcoinu, skoro logicky,“ říká partner fintechové společnosti Red Eggs JanLamser.
Bitcoinové orgie podle něho podporuje i poměrně vstřícný přístup České národní banky. „Ta bitcoinové ekonomice sice nijak nepomáhá, ale ani proti ní nevede svatou válku,“ dodává Lamser. Za virtuální měnu se dá v Praze najíst, přenocovat, zasportovat si, ale například třeba i angažovat právníka. V Praze pomohla k růstu popularity bitcoinu i řada projektů, které usnadnily rozšíření povědomí o kryptoměnách u široké veřejnosti.bitcoin v ČR
„Paralelní Polis byla první a zatím jediná organizace na světě, která umožňuje platby pouze kryptoměnami,“ říká její analytik Milan Půlkrábek. V Praze sídlí také firma General Bytes, jeden z největších světových producentů bitcoinových bankomatů, díky které se ke kryptoměnám může jednoduše dostat kdokoli.
Obchodníků hlásících se k bitcoinu či bitcoinových bankomatů je podle serveru například v Bratislavě zhruba 55 a západní metropole na tom nejsou o moc lépe. Přes stovku obchodních míst nabízí v Evropě jen Madrid, do světové pětky se vejdou ještě Buenos Aires, New York a San Francisco. Celý svět čítá podle serveru 13 720 firem a bankomatů akceptujících nejznámější kryptoměnu.