Praha, hlavní město bitcoinu. Platby kryptoměnou přijímá po celém Česku na 450 míst | e15.cz
M A

Kryptoměny

Praha, hlavní město bitcoinu. Platby kryptoměnou přijímá po celém Česku na 450 míst

Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

České hlavní město má k bitcoinu blíže než zbytek světa. Hovoří o tom alespoň statistiky portálu Coinmap.org, podle kterého je právě v Praze napříč světem nejvíce obchodů a bankomatů podporujících nejpopulárnější virtuální měnu. V metropoli je takových míst 160, tedy kupříkladu dvakrát tolik než ve Vídni. Celkem je v Česku takřka 450 adres, kde lze bitcoinem zaplatit, nebo si na něj směnit domácí měnu. 

To představuje tři procenta všech takových míst na světě, což je 22krát vyšší podíl, než má země na světové populaci. „Obecně je v Česku penetrace nových technologií a jejich využití na světové špičce – ať už jde o Wi-Fi v hospodách, bezhotovostní platby nebo smartphony. Ve výsledku působí fakt, že se Praha obdobně profiluje i co se týká přijímání bitcoinu, skoro logicky,“ říká partner fintechové společnosti Red Eggs JanLamser.

Bitcoinové orgie podle něho podporuje i poměrně vstřícný přístup České národní banky. „Ta bitcoinové ekonomice sice nijak nepomáhá, ale ani proti ní nevede svatou válku,“ dodává Lamser. Za virtuální měnu se dá v Praze najíst, přenocovat, zasportovat si, ale například třeba i angažovat právníka. V Praze pomohla k růstu popularity bitcoinu i řada projektů, které usnadnily rozšíření povědomí o kryptoměnách u široké veřejnosti.

bitcoin v ČRAutor: E15

„Paralelní Polis byla první a zatím jediná organizace na světě, která umožňuje platby pouze kryptoměnami,“ říká její analytik Milan Půlkrábek. V Praze sídlí také firma General Bytes, jeden z největších světových producentů bitcoinových bankomatů, díky které se ke kryptoměnám může jednoduše dostat kdokoli.

Obchodníků hlásících se k bitcoinu či bitcoinových bankomatů je podle serveru například v Bratislavě zhruba 55 a západní metropole na tom nejsou o moc lépe. Přes stovku obchodních míst nabízí v Evropě jen Madrid, do světové pětky se vejdou ještě Buenos Aires, New York a San Francisco. Celý svět čítá podle serveru 13 720 firem a bankomatů akceptujících nejznámější kryptoměnu.

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery