Bary a Airbnb nefungují. Lidé z centra doufají, že po krizi se nevrátí davy turistů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Bary ani Airbnb nefungují. Lidé z centra doufají, že po krizi ubude turistů

Michal Kalina

Michal Kalina

Majitelé restaurací a barů žádají kvůli karanténě vládu o pomoc. Jenže obyvatelé centra vidí některé podniky jako jednu z příčin, proč ubývá lidí, kteří v centru chtějí bydlet. Hluk, chování návštěvníků na ulicích a provoz aut s nimi spojených se pro mnohé staly noční můrou, stejně jako ubytovávání přes Airbnb. Po návratu turistů proto netouží.

Kritikou takového podnikání nešetří například občanský spolek Snesitelné bydlení v centru Prahy.

Do koronavirové krize byly největší problémy se službami typu Airbnb, říká předseda spolku Petr Městecký. Pokud by prý tak masívně nepokrývalo centrum Prahy, bylo ve městě méně turistů, a tím pádem i méně na ně zaměřených barů a hospod.

„Bohužel už dlouho se v Praze porušují všechny možné vyhlášky a nikdo jejich dodržování nevymáhá. Bary jsou i v městských prostorech a zatím nevidím snahu to řešit,“ podotýká Městecký.

Byznys s pronájmy bytů přes Airbnb se zhroutil. Makléři čekají pokles nájmů

Provozovatelé Airbnb začali podle něj nedávno nahlášené provozovny pro ubytovávání nabízet k pronájmům jako byty, což hodnotí opět jako možné porušování zákona.

„Věřím, že turisté se nevrátí v takovém měřítku, jako tomu bylo donedávna. Aniž bych to někomu přál, dá se čekat, že lidé budou mít méně peněz a zdraží služby,“ vidí naději ve zlepšení situace, kdy někde trpěl kvůli víkendovým turistům rušícím noční klid a dělajícím nepořádek v jednom bytě i celý dům. Zároveň chce spolek stále tlačit politiky k vymáhání již platných zákonů a vyhlášek.

Praha a obce přijdou kvůli koronaviru o miliardy

Současná opatření vlády pociťuje i Štěpán Kuchta žijící v Dlouhé ulici,  jedné z lokalit s nejvíce bary a hospodami. Dlouhodobě apeluje na úřady, aby se postavily hluku z podniků od turistů i projíždějících aut.

„Myslím, že skladba podniků tady nebyla nijak regulovaná a je jich tu moc. Majitelé se to tu snažili co nejvíce vytěžit,“ říká. Situaci by podle něj dlouhodobě zlepšily hlavně důsledné odhlučnění podniků a dostatečná práce policie.

Méně aut, více stromů. Malostranské náměstí se začne měnit už letos

O zlepšení dosud usilovali i samotní provozovatelé podniků, tvrdí zástupce občanského sdružení Soho Jiří Chvojka, mezi jehož členy patří jak občané Starého Města, tak právě provozovatelé řady barů z Dlouhé.

Nyní nevylučuje, že některé podniky možná za současné situace skončí. „Za dva až tři měsíce už nebude mít řada provozovatelů peníze. Bude potřeba vymyslet, jak znovu byznys nastartovat, pokud omezení potrvají déle,“ říká Chvojka. „Zaměstnanci některých podniků se už přihlásili na úřady práce, v jiných zatím vyčkávají,“ dodal.

Zároveň se sdružení připojilo k výzvě známého šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha, aby vláda uhradila lidem pracujícím v pohostinství mzdy.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!