Gotická věž 100 let chátrala, teď jí opravili. Postaru. V kole běhal člověk | E15.cz

Gotická věž 100 let chátrala, teď jí opravili. Postaru. V kole běhal člověk

pej

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dřevěné lešení a jeřáb poháněný na lidskou sílu. Rekonstrukce středověké věže Jakobínka probíhala pomocí dobových postupů. Po dlouhých 100 letech se nyní otevírá veřejnosti. 

Opravy gotické věže, která je součástí prohlídkové trasy státního hradu v Rožmberku nad Vltavou, začaly v roce 2015. Ateliér Masák & Partner obnovoval interiéry i exteriéry Jakobínky. V listopadu 2019 skončily venkovní práce, celková rekonstrukce byla ukončena v dubnu letošního roku.

„Při opravách jsme využívali tradiční historické postupy tak, jako při původní stavbě věže. Bylo použito dřevěné štenýřové lešení stoupající po šroubovici až na vrchol věže a gotický šlapací jeřáb,” popisuje Jaroslav Svěrek z ateliéru Masák & Partner.

K obnově pomohla funkční replika dřevěného jeřábu na lidský pohon, kde v kole běhal člověk, a tím celý stroj poháněl. Na jeho obsluze se podíleli tři lidé. 14 metrů dlouhý a 7 metrů vysoký jeřáb byl inspirován kresbami a plány z Codexu Atlanticus Leonarda da Vinciho.

Za celou dobu obnovy nebyla použitá žádná velká technika. Výjimečné bylo také použití dřevěného lešení, které nemělo formu žebříku, jak je obvyklé, ale formu šroubovice.

 

Autor: pej

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video