Národní muzeum otevřelo velkou výstavu o starém Egyptě | e15.cz

OBRAZEM: Slavné nálezy českých egyptologů, jak je vystavilo Národní muzeum

duk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Bazaltová socha krále Raneferefa či rozsáhlý soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a hodnostáře Nefera. To je příklad nejcennějších předmětů, které lze od pondělí vidět na velkolepé výstavě Sluneční králové v Národním muzeu v Praze. Expozice čítá téměř tři stovky předmětů starých až tři tisíce let.

Výstava Sluneční králové je výjimečným mezinárodním projektem, který dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou.

Předměty pocházejí ze světových muzeí – z Egyptského muzea v Káhiře, z Velkého egyptského muzea v Gíze a z muzeí v Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem.

K vidění jsou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru.

Jako sluneční králové jsou v egyptských dějinách označováni panovníci 5. staroegyptské dynastie vládnoucí v letech zhruba 2435 až 2306 před našim letopočtem. Vládci jsou neodmyslitelně spjati právě s lokalitou Abúsír, kde v průběhu jejich vlády vyrostlo královské pohřebiště se třemi pyramidami.

 

Autor: duk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video