Nový největší radioteleskop světa FAST uskutečnil první objev | E15.cz

Nový největší radioteleskop světa FAST uskutečnil první objev

Jiří Černý - VTM.cz

Čínský Five hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST) si přibližně rok po svém dokončení připsal na konto první úspěch. Astronomové s jeho pomocí detekovali dva pulsary, které dostaly názvy PSR J1859-01 (FP1) a PSR J1931-01 (FP2).

V obou případech se jedná o rychle rotující hvězdy obklopené silnými magnetickými poli. Vzhledem k tomu jakým způsobem září je lze považovat za jakési kosmické majáky.

„FP1 je pulsar s rotační periodou 1,83 sekundy a odhadovanou vzdáleností 16 000 světelných let a FP2 je pulsar s rotační periodou 0,59 sekundy a odhadovanou vzdáleností 4 100 světelných let,“ uvedl zástupce hlavního inženýra FAST, Li Di.

Vědci se mohou pustit do výzkumu temné energie, teleskop CHIME byl dokončen

Yan Jun, ředitel National Astronomical Observatories of China, v této souvislosti prohlásil, že dotyčné pulsary symbolizují začátek nové éry „systematických objevů učiněných čínskými radioteleskopy.“

Připomeňme, že FAST se může pochlubit sběrnou plochou 196 000 čtverečních metrů (pro srovnání, sběrná plocha slavného radioteleskopu Arecibo je zhruba poloviční). Ta mu umožňuje zaznamenávat i slabší a vzdálenější signály.

Prohlédněte si ohromující snímky nových hvězd, které vznikají v naší galaxii

FAST by mohl být v budoucnu využit také ke sledování vesmírných lodí cestujících na Mars. Není žádným tajemstvím, že Číňané v tomto ohledu mají velké plány – první sondu by k povrchu Rudé planety chtěli vyslat nejpozději v roce 2020.

Náporové rakety jsou smrtící i pro nejmodernější stíhačky
Když let skončí katastrofou. Vraky dopravních letadel můžete najít po celém světě
Vědci zjistili, že dávná teorie vysvětluje pohon bez paliva
Jak se baví chudí Američané z maringotek: nahá těla, tetování, skákání do bláta
Devět gigantů brázdících oceány: od obří jachty po největší nákladní loď světa

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!