Nový stavební zákon se blíží. Developeři zatím propadají depresím

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš Zdroj: E15 Dominik Kučera

Developeři i menší stavebníci začínají propadat panice. Blíží se začátek července, kdy má začít platit nový stavební zákon. Vše má být digitalizováno a má odpadnout obíhání různých úřadů, které mají do povolování staveb co mluvit. Jenže systém, na němž to všechno má běhat, ještě nefunguje, stavební úřady nejsou ani vybaveny potřebnou technikou, a dokonce chybějí klíčové prováděcí vyhlášky k novému zákonu.

Podle ministerstva pro místní rozvoj jsou vyhlášky zatím v připomínkovém řízení a budou k dispozici do konce května. To je ale už opravdu hodně pozdě a strach z kolapsu celého stavebního řízení je oprávněný.

Stavební řízení je zatím extrémně pomalé, ale hrozba, že se v půli roku zastaví úplně, není zdaleka nereálná. A místo miliardových přínosů ze zrychleného řízení mohou vznikat miliardové ztráty z jeho absolutního zastavení.

Dušan Kunovský, šéf a majitel největšího developera v zemi, společnosti Central Group, před pár dny na konferenci Summit stavebního rozvoje dost pesimisticky prohlásil, že „doufají v nejlepší, ale připravují se na nejhorší“. A je realitou, že těžko seženete kohokoli ze stavební branže, který by vám mezi čtyřma očima neřekl, že tomu průšvihu už se nejde vyhnout. A kdo chce v dohledné době začít stavět, musí se snažit dát si žádost o povolení ještě podle starých stavebních předpisů.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, šéf Pirátské strany, která má dostupné bydlení jako jeden z klíčových taháků svého programu, je mezitím úplně v klidu a chlubí se, jak skvěle postupují vpřed. Například zákonem, který má upravit nájemní bydlení tak, aby bylo atraktivní a dostupné. A aby mladí lidé tolik neusilovali o vlastní bydlení na drahou hypotéku. Když si stejně jen tak kvůli nefunkčnímu stavebnímu řízení ten byt či barák nepořídí.

Vést k tomu má zákonem omezené řetězení ročních nájemních smluv, aby měl nájemník jistotu delšího nájemního vztahu. A protože majitelé krátké smlouvy nabízejí i proto, že se potýkají často s obtížnou vymahatelností dlužného nájemného a faktickou nemožností vystěhovat neplatiče z bytu, zavede se speciální institut nájmu, kdy majiteli bytu bude stát garantovat placení nájmu a případnou úhradu poškození zařízení bytu.

Takže místo řešení obtížného vymáhání práva budou lidé řádně platící své závazky ze svých daní garantovat bydlení nezodpovědným nájemníkům. Nakonec to nejspíše nebude tak horké, protože majitelé bytů se do takových vztahů se státní garancí, o jejíž plnění se budou následně roky handrkovat se státními úředníky, nepohrnou. A tak se zdá, že dostupnost bydlení a rozvoj bytové výstavby nakonec může být skutečně volebním trhákem. Ale rozhodně ne pro tuto vládní koalici, která to odskáče s piráty celá.

Autor je komentátor Reflexu